5 عادت روزمره برای مغزتان تا شادتر بودن را یاد بگیرد

به نظر می‌رسد برخی از مردم ذاتا شاد به دنیا آمده‌اند و مغز شادتری دارند و باید بگوییم بله! همین طور است. بعضی از مردم در شادتر بودن بهتر هستند، حتی زمانی که همه چیز سخت است.

این مورد را می‌توان برنده شدن در بخت آزمایی ژنتیکی هم در نظر گرفت! بر اساس گزارش جهانی شادی 2022، برخی افراد خوش شانس واقعاً به طور طبیعی شادتر هستند، 30 تا 40 درصد از تفاوت‌های شادی و خوشحالی بین افراد به دلیل تفاوت‌های ژنتیکی آن‌ها است.

مغز شادتر

اما خارج از DNA و شرایط بیرونی، همه ما این قدرت را داریم که شادتر باشیم

الیسا اپل، پروفسور و نایب رئیس گروه روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو می‌گوید: “ما دوست داریم این طرز فکر را باور کنیم که وقتی شرایط خاصی اتفاق افتاد یا وقتی به چیزی یا شخصی رسیدیم، خوشحال می‌شویم اما این یک افسانه است. روزی احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنیم که کنترل امور زندگی خود را در دست بگیریم و کشف کنیم که در حال حاضر چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا حالمان بهتر شود، کارهای کوچکی که می‌توانند احساس شادی یا رضایت را در ما تقویت کند.”

بالا بردن احساس شادی و رضایت به صورت پایدار و همیشگی در قدرت عادت نهفته است.

“عادت‌ها زمانی شکل می‌گیرند که ما رفتارها را تکرار می‌کنیم. اپل توضیح می‌دهد که عادت‌ها در سیم‌کشی عصبی ما، در گره‌های پایه قرار می‌گیرند. وقتی رفتاری باعث واکنش عاطفی مثبت می‌شود، احتمالاً آن را به خاطر می‌آوریم و دوباره انجام می‌دهیم. آگاهی از اینکه چگونه چیزی به ما احساس خوبی می‌دهد می‌تواند به ما در ایجاد عادات مثبت جدید کمک کند.”

تحقیقات نشان می‌دهد که عادات کوچک کلید واقعی برای افزایش شادی و ماندگاری آن هستند. تمرین رفتارها و فعالیت‌های روزانه، می‌تواند با کمی ثبات و تعهد، مغز ما را برای شادتر بودن و حرکت در جهان با دیدگاه مثبت‌تر از نو سیم‌کشی کند.

محققان از لحظات شادی موقت به عنوان “شادی لذت‌بخش” یاد می‌کنند. این حالت‌، احساس خوبی دارد اما «منبع پایدار شادی نیست» اما شادی که ماندگار است، «شادی ادایمونیک» نامیده می‌شود و شامل احساس عمیق‌تر تعلق، احساس ارزش شخصی، معنا، هدف، یادگیری و رشد است. احساسات زودگذر شادی به خودی خود دوام نمی‌آورند اما اپل می‌گوید که ما می‌توانیم از آنها به عنوان “بلوک‌های سازنده به سوی شادی پایدارتر” استفاده کنیم. ما می‌توانیم با ایجاد یک عادت سالم، شادی زودگذر را به شادی ادایمونی تبدیل کنیم.

5 مورد برای مغز شادتر:

این‌ها فعالیت‌های بسیار کوتاهی هستند که می‌توانیم برای آموزش مغزمان برای رسیدن سریع‌تر، آسان‌تر و طولانی‌تر شادی استفاده کنیم. وقتی با ناملایمات روبرو می‌شویم، می‌توانیم تمریناتی انجام دهیم که مغز ما را به مکانی آرام و منبع شادی پایدارتر هدایت می‌کند که به راحتی قابل تغییر نیست.

01

روزانه 5 کار محبت آمیز انجام دهید

سعی کنید پنج کار محبت آمیز برای دیگران انجام دهید. هدیه کوچکی به شخصی بدهید، یک پیامک خنده‌دار برای دوستتان بفرستید، به پدربزرگتان زنگ بزنید، در یک پست اینستاگرام نظر مثبت بنویسید. در اینجا نیازی به حرکات بزرگ نیست.

02

بر قدردانی تمرکز کنید

چیز‌هایی را که قدردان آن هستید، یادداشت کنید، با صدای بلند بگویید و اول صبح به آن فکر کنید. فهرستی از چیزهایی که بابت آنها سپاسگزار هستید، کوچک و بزرگ تهیه کنید. “قدردانی پادزهری برای استرس است.”

اگر صبح را با سپاسگزاری شروع کنیم، می‌توانیم مسیر مثبت‌تری را برای روز تعیین کنیم. وقتی از خواب بیدار می‌شوید، به چیزی فکر کنید که برای آن سپاسگزار هستید.

03

طبیعت را هر روز تجربه کنید

هر روز به بیرون بروید و اجازه دهید نور طبیعی، صداها، بوها و محیط اطراف استرس شما را کاهش دهد و روحیه شما را بالا ببرد. اپل می‌گوید: “به بیرون بروید و با باز کردن تمام حواس خود و حرکت آگاهانه به مناظر یا فضای سبز شهری توجه کنید.”

04

رویدادهای منفی را مجدداً قاب بندی کنید

اتفاقات بدی در زندگی همه ما می‌افتد. درد، ناراحتی و عصبانیت را بپذیرید. اما پس از آن تلاش کنید تا دیدگاه خود را نسبت به آن اتفاق تغییر دهید. اگر احساس می‌کنید در دیدگاه بدبینانه‌تان گرفتار شده‌اید (به یاد داشته باشید که این فقط یک عادت است که می‌توانید آن را ترک کنید!)

با قدم‌های کوچک‌ شروع کنید: ببینید آیا می‌توانید دیدگاه خود را تغییر دهید تا چیز خنثی‌تری در مورد افکار منفی‌ای که دارید، پیدا کنید.

05

مهم ترین ارزش های خود را تایید کنید

به خود یادآوری کنید که در دنیا برای چه چیزهایی ارزش بیشتری قائل هستید و ببینید که آیا برای آنها زندگی می‌کنید یا نه. ارزش‌های خود را از لحاظ اهمیتی که برای آن‌ها قائل هستید رتبه بندی کنید و به این فهرست از ارزش‌ها برگردید تا به شما کمک کند تصمیمات سخت اما ارزشمند در زندگی بگیرید، خود را به سمت رضایت هل دهید و در نهایت هدف و شادی بیشتری در زندگی روزمره خود پیدا کنید.

نظرات خود را در مورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.