5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان

5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان به انتخاب انجمن بین‌المللی آسمان تاریک شب

باید بدانید که در شب‌های روشن زیر این آسمان پرستاره زیبا، اغلب می‌توانید قسمت اعظم راه شیری را با چشم غیرمسلح ببینید. دینو را در ادامه همراهی نمایید و با 5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان به انتخاب انجمن بین‌المللی آسمان تاریک شب آشنا شوید.

5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان

5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان

انجمن بین‌المللی آسمان تاریک International Dark-Sky Association (IDA) که در سال 1988 تاسیس شد، بیش از 130 مکان – از مکان‌های شهری گرفته تا پارک‌های ملی و حفاظت‌گاه‌های طبیعی – را که دارای تاریک‌ترین و پرستاره‌ترین آسمان روی سیاره زمین هستند، شناسایی کرده است. یونسکو همچنین تعدادی از ذخایر معتبر Starlight را در لیست مکان‌های میراث نجومی به رسمیت می‌شناسد. این نقاط جالب توجه و خیره کننده به بازدید کنندگان این فرصت را می‌دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد جهان و کائنات کسب کنند. در این جا 5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان را برای دیدن ستاره‌های خیره کننده خواهید دید.

1. منطقه حفاظت شده بین‌المللی آسمان تاریک Aoraki Mackenzie، نیوزلند

5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان - 1. منطقه حفاظت شده بین‌المللی آسمان تاریک Aoraki Mackenzie، نیوزلند

این حفاظت‌گاه آسمان تاریک در سال 2012 تاسیس شده تا فرصت‌های باورنکردنی جالب حوضه Mackenzie جزیره جنوبی را شناسایی کند. در این منطقه که یکی از 16 ذخیره تاریک در جهان است، بازدید کنندگان در بخش‌های افلاک‌نما، مناطق قرارگیری تلسکوپ و رصدخانه‌ها مستقر می‌شوند. همچنین تورهای هدایت شده از هر دو دریاچه Tekapo و پارک محلی Aoraki/Mount Cook بازدید می‌کنند. در این مکان‌ها شب‌ها می‌توان با رسیدن به قله پارک – بیش از 12000 پا – شفق‌های استرالیا، صلیب جنوبی و ستاره جنوبی را دید.

2. La Palma و Tenerife، جزایر قناری

5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان - 2. La Palma و Tenerife، جزایر قناری

جزایر قناری محل قرارگیری سه مورد از ذخایر آسمان تاریک شناخته شده یونسکو بوده که توسط بنیاد غیرانتفاعی Starlight تعیین شده است. آسمان پرستاره شب را می‌توان به طور واضح از سراسر مجمع‌الجزایر اقیانوس اطلس مشاهده کرد؛ اما، ستاره شناسان حرفه‌ای و آماتور به طور معمول برای صنعت پررونق گردشگری و آسمان‌گردی به La Palma و Tenerife می‌روند. این دو جزیره دارای سه منطقه دیدنی هستند که توسط موسسه Tenerife-based Instituto de Astrofísica de Canarias ایجاد شده است. برخی از بهترین مکان‌های بی‌نظیر آسمان‌گردی این جزایر عبارتند از: قله Garajonay، کوه San Bartolo La Palma، منظرگاه El Palmar و کوه Guajara Tenerife.

3. پارک بین‌المللی Sagarmatha، نپال

5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان - 3. پارک بین‌المللی Sagarmatha، نپال

این مکان به عنوان میراث جهانی یونسکو، توسط مسافران مشتاق به دلایل مختلفی برای آسمان‌گردی شناخته می‌شود. پارک ملی Sagramatha نپال در یکی از قله‌های بلندترین رشته کوه جهان یعنی اورست واقع شده است. با این وجود، بازدیدکنندگان برای داشتن تجربه‌ای به یاد ماندنی، نیازی به چادر زدن در دامنه‌های خطرناک این کوه ندارند. این پارک ملی شامل مجموعه‌ای از مسیرهای پیاده‌روی در میان قله‌های کوهستانی و یک منطقه جنگلی با ارتفاع کم است. جایی که ماجراجویان می‌توانند بلندترین قله یعنی اورست را در میان آسمان پهناور پرستاره شب و در میان درخش نورهای درخشان کهکشان به خوبی مشاهده کنند.

4. حفاظت‌گاه بین‌المللی آسمان تاریک Kerry، ایرلند

4. حفاظت‌گاه بین‌المللی آسمان تاریک Kerry، ایرلند

حفاظت‌گاه بین‌المللی آسمان تاریک Kerry، منطقه جنوب غربی ایرلند را در شبه جزیره Iveragh و در امتداد راه اقیانوس اطلس وحشی اشغال می‌کند. در هنگام شب، این سرزمین بین کوه‌های Kerry و اقیانوس اطلس یک آسمان تاریک پرستاره خیره کننده را به همراه 9 روستای داخل محدوده در اختیار شما قرار می‌دهد. میهمانان این بخش دور افتاده ایرلند می‌توانند در تعدادی از اقامتگاه‌های محلی یا اردوگاه‌های مخصوص بمانند. آن‌ها حتی می‌توانند یک اخترشناس باتجربه را به عنوان راهنمای آسمان‌گردی خود انتخاب کنند.

5. صحرای Atacama و دره Elqui، شیلی

5. صحرای Atacama و دره Elqui، شیلی

بارش کم باران، ارتفاع زیاد و آلودگی نوری بسیار پایین در منطقه بزرگ Atacama-Elqui شیلی آن را به ستاره شمالی جهانگردی و گردشگری روی زمین تبدیل کرده است. 90 هزار هکتار وسعت دره Elqui که به تولید شراب‌های باکیفیت شهرت دارد، در سال 2015 به عنوان نخستین پناهگاه بین‌المللی آسمان تاریک شب انتخاب شده است. این مکان را به افتخار شاعر برنده جایزه نوبل قرن بیستم «گابریلا میسترال» (Gabriela Mistral)، که دوران کودکی خود را در این منطقه از شیلی گذرانده، نامگذاری کرده‌اند. به فاصله حدود پنج ساعت در شمال دره Elqui، شهر دوستدار گردشگری San Pedro de Atacama  ترکیبی از خوابگاه‌های ارزان قیمت و اقامتگاه‌های مجلل را در صحرای Atacama به بازدید کنندگان ارائه می‌دهد. به عنوان مثال کلبه‌های پایدار Atacama.

شما به عنوان مقصد گردشگری خود کدام یک از این 5 مکان بی‌نظیر آسمان‌گردی در جهان را برای بازدید انتخاب می‌کنید؟ نظرات و دیدگاه‌های ارزشندتان را با ما و همراهان همیشگی دینو به اشتراک بگذارید.

منبع: AFAR

بیشتر بخوانید: بهترین نقاط دنیا برای دیدن شفق‌های قطبی کجاست و در چه زمانی رخ می‌دهد؟

بیشتر بخوانید: مسیر آسمان‌گردی غرب استرالیا و آسمان پرستاره صحرا را مقصد خود قرار دهید

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.