7 دلیل سوزن سوزن شدن بازوی چپ شما، از فشار عصبی گرفته تا حمله قلبی

سوزن سوزن شدن بازوی چپ یک حس بسیار رایج است و معمولا به آن “به خواب رفتن” یا “بی حسی” بازو هم می‌گویند. به طور کلی، سوزن سوزن شدن در بازوی چپ مربوط به یک مشکل عصبی یا مشکل در گردش خون است، اما می‌تواند از چیزی جزئی مانند خوابیدن روی بازو یا یک مشکل بزرگ مانند حمله قلبی یا سکته، متغیر باشد.

در زیر، هفت دلیل برای سوزن سوزن شدن بازوی چپ شما و نحوه درمان آن آورده شده است:

دلایل سوزن شدن بازوی چپ:

سوزن سوزن شدن بازو

1. عصب فشرده گردن

فشرده شدن عصب گردن یکی از شایع‌ترین علل گزگز در بازوی چپ است. بسته به اینکه چه چیزی باعث گرفتگی عصب شده و شدت آن، ممکن است درد، بی حسی یا ضعف در بازوی خود احساس کنید.

یکی از دلایل احتمالی، ساییدگی و پارگی در اثر افزایش سن است که به آن اسپوندیلوز گردنی می‌گویند و زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک‌های مهره‌های شما نازک و ضعیف می‌شوند. برای جبران، خارهای استخوانی رشد می‌کنند تا از این دیسک‌های ضعیف شده حمایت کند. اما نکته منفی این است که این خارها می توانند به اعصاب فشار آورده و باعث درد یا سوزن سوزن شدن بازو شوند.

چه باید کرد: اغلب می‌توانید عصب گرفته گردن خود را در خانه با  استراحت، یخ ، بالا بردن ارتفاع گردن یا با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی درمان کنید.

اگر حس سوزن سوزن بهتر نشد، گام بعدی معاینه پزشک است.

2. حمله قلبی

در طول حمله قلبی، یک شریان کرونر به طور کامل یا تا حدی مسدود می‌شود. این مسدود شدن می تواند به طور غیرمستقیم باعث گزگز یا بی حسی در بازوی چپ شود.

علائم شایع حمله قلبی شامل درد یا فشار قفسه سینه و تنگی نفس است. اما حملات قلبی همچنین می‌تواند نشانه‌های ظریفی داشته باشد که ممکن است مورد توجه قرار نگیرد. سایر علائم احتمالی حمله قلبی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • سوء هاضمه
 • عرق سرد
 • سرگیجه
 • فشار یا درد بالای کمر

چه باید کرد: حمله قلبی می‌تواند تهدید‌کننده زندگی باشد. اگر این علائم به طور ناگهانی ظاهر شدند، بهتر است با اورژانس تماس بگیرید.

3. دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 و قند خون بالا به طور مداوم می‌تواند باعث نوروپاتی محیطی (آسیب به اعصاب خارج از مغز و نخاع) شود. این نوع آسیب عصبی معمولاً از پاها و ساق پاها شروع می‌شود، اما می‌تواند با پیشرفت روی دست‌ها و بازوهای شما نیز تأثیر بگذارد و همراه با بی‌حسی و سوزن سوزن شدن، می تواند باعث احساس سوزش یا درد شدید در بدن شما شود.

برای کاهش خطر نوروپاتی محیطی، می‌توانید:

 • قند خون خود را کنترل کنید: اگر می توانید، به طور منظم ورزش کنید. طبق دستورالعمل‌های فعلی، 150 دقیقه در هفته ورزش هوازی متوسط، مانند پیاده روی سریع یا شنا یا 75 دقیقه در هفته ورزش هوازی شدید، مانند دویدن یا رقص هوازی توصیه می‌شود.
 • رژیم غذایی متعادلی داشته باشید: که حاوی انواع میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی باشد.

اگر متوجه سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی غیرمعمول در دست‌ها و پاهای خود شدید، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید، زیرا درمان سریع می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر عصبی کمک کند.

4. حمله ischemic گذرا (سکته مغزی کوچک)

بی حس شدن بازو

حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، که سکته کوچک هم نامیده می‌شود، می تواند باعث سوزن سوزن شدن موقت در اندام‌های شما، از جمله بازوی چپ شود. TIA زمانی اتفاق می‌افتد که انسداد رگ، باعث مختل شدن جریان خون به طور موقت شود. علائم TIA معمولاً فقط چند دقیقه طول می‌کشد، به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و معمولاً ظرف یک ساعت تا یک روز برطرف می‌شوند.

همراه با سوزن سوزن شدن، ضعف یا بی حسی در بازو، TIA می‌تواند باعث:

 • مشکل در تکلم
 • مشکل در درک گفتار دیگران
 • مشکلات تعادل و عدم هماهنگی
 • دوبینی، تاری دید، یا از دست دادن موقت بینایی شود.

چه باید کرد: اگرچه TIA‌ آسیب دائمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند نشان‌دهنده خطر سکته مغزی باشند. از هر سه نفری که مبتلا به TIA هستند، یک نفر دچار سکته مغزی می‌شود و نیمی از این سکته‌ها در عرض یک سال پس از TIA اتفاق می‌افتد.

اگر علائم TIA را تجربه کردید با اورژانس فورا تماس بگیرید. پزشک شما ممکن است داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین را برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون که می‌تواند باعث سکته شود، برای شما تجویز کند.

در برخی موارد پزشک، جراحی را برای پاکسازی شریان کاروتید از پلاک‌هایی که می‌تواند منجر به سکته مغزی شود، توصیه می‌کند که یکی از روش‌های زیر است:

 • اندارترکتومی: جراح برشی در شریان می‌زند، پلاک‌ها را برمی‌دارد و دوباره شریان را می‌بندد.
 • آنژیوپلاستی: جراح یک لوله توری کوچک به نام استنت را در شریان قرار می‌دهد تا آن را شفاف و باز نگه دارد.

5. سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال معمولاً به دلیل استفاده مکرر از دست‌ها مانند کار دستی، تایپ کردن، استفاده بیش از حد از تلفن همراه یا کار روی خط مونتاژ ایجاد می‌شود.

با سندروم تونل کارپ، شما در انگشت شست، اشاره و انگشت میانی خود احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی دارید که معمولاً در یک طرف بدن است اما ممکن است در بعضی موارد کم کم به ساعد شما هم برسد.

درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مچ بند: مچ دست شما را صاف نگه می‌دارد و فشار کمتری به عصب میانی وارد می‌کند.

تزریق استروئید: کورتیزون و سایر استروئیدها می‌توانند به کاهش التهاب و تورم تاندون‌های مچ دست کمک کنند، که فشردگی عصب میانی را کاهش می‌دهد.

جراحی: یک جراحی سرپایی مختصر، که بریدن رباط مچ دست توسط جراح است، می‌تواند کمک‌کننده باشد. اکثر افراد در عرض چهار تا شش هفته به فعالیت‌های عادی خود برمی‌گردند.

6. ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی سیستم عصبی مرکزی مغز و نخاع است که نزدیک به یک میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده است. در بیماری ام اس، آسیب غلاف میلین یا پوشش اعصاب، می‌تواند علائم زیادی را نشان دهد. سوزن سوزن شدن در بازو اغلب یک علامت اولیه است. در بیماری ام اس، احتمالاً بی‌حسی و گزگز در پاها، تنه و صورت خود، نه فقط بازوی چپ را نیز تجربه می‌کنید.

چه باید کرد: اگر احساس سوزن سوزن شدن در بازو همراه با سایر علائم اولیه رایج ام اس، از جمله:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات تعادل
 • خستگی مفرط
 • مشکلات بینایی، از جمله تاری دید یا دوتایی یا از دست دادن دید رنگی دارید

هیچ درمانی برای ام اس وجود ندارد. درمان بر محور بیشتر نشدن علائم با داروهایی مانند گلوکوکورتیکوئیدها و درمان فیزیکی برای کمک به حفظ تحرک بدن متمرکز است. داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی را تغییر می‌دهند هم می‌توانند به کاهش التهاب و کند کردن پیشرفت ام اس کمک کنند.

7. نحوه خوابیدن

سوزن سوزن شدن در بازوی چپ می‌تواند به وضعیت خواب شما نیز مربوط باشد. برخی از موقعیت‌های خواب می‌تواند باعث شود که اعصاب بازو یا گردن شما در طول شب فشرده شوند. اگر شما:

 • با بازوی خم شده بخوابید
 • هنگام خواب سر خود را روی بازوی خود قرار دهید
 • روی شکم بخوابید
 • به پهلو بخوابید و بازوی شما در وضعیت درستی نباشد.

چه کاری باید انجام دهید: اگر مرتباً با گزگز بازوی خود از خواب بیدار می‌شوید، باید موقعیت دیگری را برای خواب خود انتخاب کنید. برای خواب راحت‌تر سعی کنید:

 • به پشت بخوابید، بازوهای خود را به پهلو یا روی بالش بگذارید. این بهترین موقعیت برای حمایت از اعصاب گردن و بازو است.
 • به پهلو بخوابید و یک بالش در جلوی خود قرار دهید تا به موقعیت بازوی شما و به صاف نگه داشتن مچ دست و انگشتانتان کمک کند.
 • هنگام خوابیدن روی شکم، یک بالش زیر زانوی خود در سمتی که هستید، بگذارید. این کار مقداری از فشار گردن شما را کم می‌کند.

نتیجه

گزگز بازوی چپ یک احساس رایج است. اگر هر ازگاهی اتفاق می‌افتد اما خود به خود از بین می‌رود، جای نگرانی نیست. اما توجه کنید که اگر با علائم دیگر ظاهر می‌شود یا به مرور زمان بدتر می‌شود باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.