7 روغن گیاهی که موهای سالم تری به شما می‌هد

در این مطلب با 7 مورد از بهترین روغن های گیاهی که به تقویت موهای سرتان کمک می‌کند آشنا می‌شویم. در TikTok هشتگ hairoil بیش از 1.6 میلیارد بازدید داشته است. در بسیاری از این کلیپ‌ها اینفلوئنسرها رمز زیبایی، بلندی و شاداب بودن موهایشان را به اشتراک می‌گذارند و ادعا می‌کنند که ترکیبات خانگی روغن‌ های گیاهی نه تنها باعث درخشش، بلکه باعث رشد مو نیز می‌شود.

7 روغن گیاهی که باید به روال زیبایی خود اضافه کنید:

1. روغن گیاهی دانه کدو تنبل

روغن گیاهی کدو تنبل

روغن دانه کدو تنبل که با فشار سرد یا گرم دانه‌های کدو تنبل تهیه می‌شود روغنی بدون مغز است. از نظر علمی ثابت شده است که روغن دانه‌های کدو تنبل ریزش مو را متوقف می‌کند. این روغن سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع به ویژه اولئیک و لینولئیک و همچنین ویتامین E است که همگی با کاهش التهاب پوست سر , به رشد مو کمک می کنند.

بلر مورفی رز، پزشک متخصص پوست و زیبایی در مرکز لیزر و جراحی پوست می گوید این روغن حاوی فیتواسترول‌ها یا مواد چرب گیاهی شبیه به کلسترول در انسان است که می‌تواند اثر آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز را که با ریزش موی هورمونی مرتبط است، مهار کند. اثر ضد التهابی روغن دانه کدو تنبل با کاهش التهاب پوست سر می‌تواند به کم شدن ریزش مو و تقویت مو کمک کند.

آزمایش دیگری بر روی 60 زن نشان داد که روغن دانه کدو تنبل به اندازه 5 درصد فوم ماینوکسیدیل برای رشد مجدد مو موثر است. ماینوکسیدیل یک داروی خوراکی و موضعی، برای درمان طاسی استفاده می‌شود.

2. روغن گیاهی رزماری

روغن گیاهی رزماری

این روغن معمولاً از گل‌ها، برگ‌ها و شاخه‌های رزماری با بخار تقطیر گرفته می‌شود. این روغن به رشد طبیعی موی سالم و ضخامت مو کمک می‌کند. این روغن به تقویت گردش خون در موهای شما کمک می‌کند که می‌تواند رشد طبیعی موهای سالم را تقویت کند. روغن رزماری جریان خون را در رگ‌های خونی ریز افزایش می‌دهد که می‌تواند با تامین مواد مغذی بیشتر منجر به افزایش رشد مو شود.

در یک آزمایش بالینی شش ماهه بر روی 100 شرکت‌کننده، که 50 نفر از آنها لوسیون روغن رزماری و 50 نفر دیگر لوسیون 2 درصد ماینوکسیدیل استفاده کرده بودند، هر دو گروه افزایش قابل توجهی در تعداد موهایشان داشتند. آنهایی که در گروه روغن رزماری بودند کمتر دچار خارش پوست سر شدند.

رزماری حاوی اسید کارنوزیک است که می‌تواند به سلامت پوست سر شما کمک کند. روغن رزماری همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می‌تواند به مبارزه با شوره سر و نازک شدن مو کمک کند.

3. روغن گیاهی جوجوبا

روغن گیاهی جوجوبا

روغن جوجوبا از دانه درختچه جوجوبا به دست می‌آید. روغن جوجوبا به جلوگیری از نازک شدن موها و تغذیه موهای شکننده کمک می‌کند. جوجوبا غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که موها را تغذیه می‌کند از جمله ویتامین‌های C، B، E، مس و روی. جوجوبا همچنین می‌تواند پوست سر شما را مرطوب کند و یک درمان عالی برای شوره سر باشد.

تحقیقات منتشر شده در 2021 Polymers نشان داد که جوجوبا علاوه بر نرم و صاف کردن پوست سر، دارای مزایای آنتی اکسیدانی و ضد التهاب و ضد باکتری است.

طبق تحقیقات، جوجوبا سرشار از ویتامین‌های A و D به همراه اسیدهای چرب امگا است که این ویژگی‌ها برای رشد مو عالی هستند. این روغن بسیار سبک‌تر از روغن‌های دیگر است، بنابراین برای موهای نازک تا متوسط عالی است.

4. روغن گیاهی آرگان

روغن گیاهی آرگان

روغن آرگان به طور سنتی برای بهبود ظاهر پوست و مو و بهبود زخم‌ها استفاده می‌شود. استفاده از روغن در قسمت میانی و انتها مو می‌تواند به جلوگیری از وز شدن و شکستگی مو کمک کند و استفاده از آن بر روی پوست سر می‌تواند به شوره سر کمک کند.

این ادعا که روغن آرگان برای موهای شما مفید است، حقیقت دارد. این روغن حاوی لینولئیک و اسید اولئیک است که این دو اسید چرب باعث مرطوب شدن پوست سر و مبارزه با التهاب می‌شود.

روغن آرگان همچنین می‌تواند از موهای شما در برابر آسیب‌های ناشی از گرما، مانند استفاده از سشوار و اتو محافظت کند. علاوه بر این اسید اولئیک و اسید لینولئیک به بهتر جذب شدن سایر مواد به مو کمک می‌کنند و می‌توانند التهاب را کاهش دهند. در همین حال، اسید لینولئیک می‌تواند به مرطوب کردن موهای خشک هم کمک کند.

روغن آرگان حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند پلی‌فنول‌ها و ویتامین E است که به آسیب‌های رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. آسیب رادیکال‌های آزاد نتیجه استرس اکسیداتیو بر بدن است. زمانی که اتم‌های اکسیژن ناپایدار در بدن تعادل نداشته باشند، اختلال سلولی اتفاق می‌افتد و به دنبال آن التهاب، پیری زودرس و بیماری ایجاد می‌شود.

5. روغن گیاهی علف لیمو

روغن گیاهی علف لیمو

روغن علف لیمو از برگ‌های گیاه بادرنجبویه مشتق می‌شود که حاوی سیترال، مواد معدنی و ویتامین‌ها است. روغن علف لیمو برای سلامت مو عالی است. زمانی که پوست سر شما پوسته پوسته می‌شود، علف لیمو می‌تواند به سلامت پوست سر شما کمک کند که به نوبه خود به رشد طبیعی موهای سالم کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که علف لیمو دارای خواص ضد‌ التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است. اگرچه این روغن به خودی خود باعث رشد مو نمی‌شود اما می‌تواند موها را تقویت کند تا ریزش مو را به حداقل برساند.

6. روغن گیاهی نارگیل

روغن گیاهی نارگیل

روغن نارگیل یک روغن چرب است که از نارگیل به دست می‌آید و در مراقبت از پوست و مو به دلیل خاصیت مرطوب‌کننده‌اش استفاده می‌شود. روغن نارگیل به خوبی در ساقه مو نفوذ می‌کند و به کاهش شکستگی مو کمک می‌کند.

طبق تحقیقات، روغن نارگیل حاوی اسید لوریک است که خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد. یک مطالعه در سال 2003 نشان داد که روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با وزن مولکولی پایین است که به نفوذ آن در ساقه مو کمک می‌کند و در کاهش از دست دادن پروتئین مو موفق بوده است. از آنجایی که روغن نارگیل دارای خواص مرطوب‌کنندگی است می‌تواند به تغذیه پوست سر و مو برای بهبود سلامت کلی مو کمک کند. اما شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد به رشد مجدد مو هم کمک می‌کند یا خیر.

7. روغن گیاهی آووکادو

روغن گیاهی آواکادوو

روغن آووکادو که از پالپ میوه گرفته می‌شود برای پخت و پز و در بسیاری از محصولات مو و زیبایی استفاده می‌شود. روغن آووکادو رشد مو را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این از پوسته پوسته شدن و خشکی پوست سر جلوگیری می‌کند.

روغن آووکادو مرطوب‌کننده است زیرا سرشار از اسیدهای چرب تک غیراشباع است که می‌تواند به فولیکول مو نفوذ کند. همچنین برای تغذیه و تقویت موها بسیار خود عمل می‌کند و به سلامت کلی مو کمک می‌کند. علاوه بر این از آنجایی که سرشار از آنتی اکسیدان است می‌تواند از مو در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند. در حالی که تحقیقات کمی روی روغن آووکادو انجام شده است یک بررسی در سال 2015 نشان داد که مواد معدنی موجود در روغن آووکادو از جمله اسیدهای چرب تک غیراشباع در حبس کردن سلول‌های کوتیکول مو و جلوگیری از شکستگی مو بسیار موثر هستند.

چه زمانی برای ریزش مو باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالی که بعضی از روغن‌های ضروری می‌تواند سلامت پوست سر را بهبود بخشند افرادی که ریزش موی جدی را تجربه می‌کنند باید قبل از استفاده از درمان‌های خانگی با پزشک مشورت کنند.

چند راه وجود دارد که می‌توانید میزان ریزش موی خود را اندازه بگیرید. اولین مورد آزمایش کشش است. با این آزمایش، شما حدود 60 تار مو را بین انگشتان دستان خود می‌گیرید و موهای خود را کمی می‌کشید. از 60 تار مو اگر بین 5 تا 8 تار مو با این کشش از دسته موهای شما جدا شد طبیعی است اما بیشتر از این مقدار (بین 15 تا 20 تار مو) می‌تواند نشانه‌ای از ریزش موی جدی باشد.

می‌توانید از شانه برای فهمیدن ریزش جدی استفاده کنید. در این آزمایش یک شانه بردارید و موهای خود را از جلو به عقب به مدت یک دقیقه در حالی که روی یک حوله یا ملحفه رنگ روشن نشسته‌اید، برس بزنید. بعد از گذشت یک دقیقه، موهایی را که روی پارچه افتاده است بشمارید. باز هم مانند تست کشش، شما باید نهایت حدود 10 تار مو روی حوله ببینید.

خلاصه

به گفته کارشناسان و برخی تحقیقات روغن‌های گیاهی می‌توانند سلامت مو را بهبود بخشند. اما اگر با ریزش موی شدید مواجه هستید ممکن است به یک بیماری زمینه‌ای یا رژیم غذایی نامناسب مربوط باشد.

اگر می‌خواهید از امروز به موهای خود روغن بزنید ما به شما دانه کدو تنبل یا روغن رزماری را پیشنهاد می‌دهیم که هر دو توسط قطعی‌ترین مطالعات تایید شده است. همچنین مطمئن شوید که روغن‌های با کیفیت بالا و تصفیه نشده تهیه می‌کنید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.