7 نشانه افرادی با هوش هیجانی بالا که از پس مشکلات زندگی راحت تر بر می‌ آیند

هوش هیجانی یا عاطفی (EQ) توانایی درک، استفاده و مدیریت احساسات خود به روش‌های مثبت برای کاهش استرس، برقراری ارتباط موثر، همدلی با دیگران و غلبه بر چالش‌ها است. هوش عاطفی به شما کمک می کند تا روابط قوی‌تری ایجاد کنید، در مدرسه و کار موفق شوید و به اهداف شغلی و شخصی خود برسید. در اینجا ما به بعضی از این ویژگی‌هایی که افراد با هوش هیجانی بالا دارند، می‌پردازیم.

نشانه‌های هوش هیجانی بالا:

هوش هیجانی

1. می‌توانید با دیگران همدلی کنید

هر چه بیشتر با خود و احساسات خود در ارتباط باشید، بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. افراد باهوش عاطفی می‌توانند حدس بزنند که شرایط چقدر متفاوت و دشوار است. فردی با هوش هیجانی بالا، به نحوه تأثیر کارش بر افراد دیگر اهمیت می‌دهد و تمام تلاش خود را می‌کند تا از آسیب رسیدن جلوگیری کند.

2.  مراقب زبان خود هستید

افراد باهوش عاطفی یاد می‌گیرند که در انتخاب کلمات و واکنش‌های خود بسیار محتاط و باهوش باشند. متخصصان می‌گویند که این نوع افراد هرگز نمی‌گویند: “من می‌دانم چه احساسی داری.” آنها می‌دانند که هرگز نمی‌توانند به طور صد در صد احساس یک شخص دیگر را بفهمند. در عوض، آنها دایره لغات و سبک ارتباطی خود را بهتر می‌کنند تا مطمئن شوند که پیام آنها همانطور که می‌خواهند فهمیده می‌شود.

3. شما آماده تغییر هستید

نترسیدن از تغییر نشانه هوش هیجانی است. برای آن‌ها چالش در زندگی، به عنوان بخشی از زندگی و فرصت‌هایی برای رشد تلقی می‌شوند. البته، طبیعی است که انسان‌ها به طور غریزی در برابر تغییرات مقاومت کنند، زیرا مغز ما تمایل به حفظ روال معمول را دارد، اما افراد باهوش عاطفی می‌توانند بر این غرایز غلبه کنند.

4. تلاش می‌کنید تا در محل کار بهتر ظاهر شوید

افرادی باهوش هیجانی بالا در کار موفق‌ترند. این افراد می‌توانند با موفقیت ارتباط برقرار کنند، مذاکره کنند و رهبری کنند. هوش عاطفی به ایجاد روابط قابل اعتماد کمک می‌کند.

5. میل به پیشرفت دارید اما کمال گرا نیستید

هیچ کس کامل نیست و افراد با هوش هیجانی بالا واقعاً این مفهوم را درک می‌کنند. شما خودتان را همان‌گونه که هستید می‌پذیرید. البته، این به این معنا نیست که دنبال پیشرفت و رشد خود نیستید. شما پیشرفت را دوست دارید، اما این را هم درک می‌کنید که تلاش برای کامل بودن همیشه سالم نیست و به جای اینکه خودتان را شکنجه کنید، رشد آهسته و پیوسته را انتخاب می‌کنید.

6. نظر خود را قاطعانه بیان می‌کنید

قاطعیت و پرخاشگر بودن دو چیز متفاوت هستند. اگر نیاز دارید از خودتان دفاع کنید، این کار را با احترام و بدون نشان دادن خشم یا انزجار انجام می‌دهید. نشانه بلوغ عاطفی این است که بتوانید احساسات منفی خود را کنترل کنید. با این حال، این به این معنا نیست که شما باید احساسات خود را پنهان کنید. بلکه احساست خود را به آنها نشان می‌دهید، اما به شیوه‌ای مناسب و مودبانه تا اطرافیان شما را بهتر بشنوند.

7. ازدواج موفقی دارید

ارتباطات عاطفی و عوامل اقتصادی نقش مهمی در داشتن یک رابطه رضایت‌بخش دارند. هر چه آنها بهتر باشند، ازدواج موفق‌تر است. بین هوش هیجانی و رضایت زناشویی رابطه مستقیمی وجود دارد. به عنوان مثال، وقتی که شریک زندگی شما عصبانی می‌شود، می‌توانید همدلی و کنترل خود را نشان دهید و مشکل می‌تواند سریع‌تر حل شود. افرادی که نمی‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند، با تضادهای درونی بیشتری دست و پنجه نرم می‌کنند.

به نظر شما آیا هوش هیجانی افراد با تمرین بهتر می‌شود؟

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.