تنها 75 دقیقه فعالیت بدنی در هفته خطر مرگ زودرس را کاهش می‌دهد

یک آنالیز بزرگ نشان می‌دهد که حتی کمی ورزش فواید قابل توجهی برای سلامتی شما دارد. دو عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان هستند و هردو این بیماری‌ها با عوامل شناخته شده‌ای از جمله سطوح پایین فعالیت بدنی مرتبط هستند. یک تحقیق بزرگ و جدید ارتباط بین فعالیت بدنی و خطر مرگ زودرس را بررسی کرده و نتایج جالبی را نشان داده است.

ارنباط بین فعالیت بدنی و مرگ زودرس

مشخص شده است که سطوح بالاتر فعالیت بدنی با خطر کمتر مرگ و میر و همچنین خطر کمتر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) و برخی از انواع سرطان‌های خاص مرتبط است.

محققان دانشگاه کمبریج مطالعه جدیدی انجام دادند که به دنبال شفاف سازی نتایج آنالیزهای قبلی بود و به بررسی ارتباط بین فعالیت بدنی غیر شغلی و خطر مرگ می‌پردازد. در این تجزیه و تحلیل بیش از 10000 بزرگسال شرکت کردند.

محققان دریافتند افرادی که 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته انجام می‌دهند، 31 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از همه علل و 29 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از CVD قرار دارند. این سطح از ورزش همچنین خطر مرگ ناشی از سرطان را تا 15 درصد کاهش می‌دهد.

نکته قابل توجه این است که نتایج قابل توجهی با انجام نیمی از این میزان فعالیت بدنی مشاهده شد. برای افرادی که 75 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته انجام می‌دادند، خطر مرگ زودرس تا 23 درصد کاهش یافت، یعنی فقط کمی بیش از 10 دقیقه فعالیت بدنی در روز!

اگر شما فردی هستید که 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در هفته را کمی دلهره‌آور می‌بینید، این تحقیقات باید خبر خوبی برای شما باشد. انجام دادن مقداری فعالیت بدنی بهتر از انجام ندادن آن است و شروع خوبی است. دکتر سورن بریج، نویسنده مسئول این مطالعه می‌گوید: “اگر متوجه شدید که 75 دقیقه در هفته فعالیت را می‌توانید انجام دهید، می‌توانید به تدریج زمان آن را با توجه به مقدار توصیه شده بیشتر کنید. “

انجام 75 دقیقه فعالیت در هفته خطر ابتلا به CVD را تا 17 درصد و سرطان را تا 7 درصد کاهش می‌دهد. برای انواع خاصی از سرطان‌ها مانند سرطان سر، گردن و معده کاهش خطر حتی بیشتر از 14 تا 26 درصد بوده است.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که اگر همه شرکت‌کنندگان حداقل 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط در هفته انجام دهند، 16 درصد یا تقریباً از هر 6 نفر یک نفر، از مرگ زودهنگام پیشگیری می‌کند و از هر 9 مورد یک مورد CVD و یک مورد از 20 نفر از سرطان پیشگیری می‌کند.

اگر شرکت کنندگان 75 دقیقه در هفته فعالیت داشته باشند، از هر 10 مورد یک نفر از مرگ زودهنگام پیشگیری می‌کند و از هر 20 مورد یک مورد CVD و تقریباً یک مورد از 30  نفر از سرطان پیشگیری می‌کند.

دکتر لئاندرو گارسیا، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: “فعالیت متوسط نباید آنچه معمولاً در مورد ورزش فکر می‌کنیم مانند دویدن باشد. “گاهی اوقات جایگزین کردن بعضی عادات تنها چیزی است که لازم است. به عنوان مثال سعی کنید به جای استفاده از ماشین، پیاده یا با دوچرخه به محل کار خود بروید یا با بچه‌ها یا نوه‌های خود بازی‌هایی که تحرک دارند، انجام دهید. فعالیت‌هایی را انجام دهید که از آنها لذت می‌برید و گنجاندن آنها در روتین هفتگی خود یک راه عالی برای فعال‌تر شدن است.”

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.