9 دانستنی جالب در مورد بدن که به احتمال زیاد نمی‌ دانید

اگر فکر می‌کنید که خود را 100% می‌شناسید، این مطلب را حتما بخوانید تا متوجه شوید اینگونه نیست. در این مطلب دانستنی هایی در مورد بدنتان با شما به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند شما را شگفت زده کند.

دانسته‌ هایی در مورد بدن:

1. سوراخ‌های کوچک گوشه چشم عملکرد مهمی دارند

گوشه چشم

به سوراخ های کوچک در گوشه چشم پونکتا می‌گویند. این منافذ کمک می‌کند تا اشک از چشم خارج شود. هنگامی که پلک می‌زنید، مقداری اشک از طریق این سوراخ از چشم خارج می‌شود. وقتی به دلایلی پونکتا مسدود می‌شود، اشک سرریز می‌شود.

2. پاپیلاهای روی زبان به شما در مورد خطر می‌گویند

پاپیلا زیان

پاپیلاها نقاط قارچی شکلی هستند که روی زبان شما پخش شده‌اند. شما بین 200 تا 400 پاپیلا در سراسر زبان خود دارید. هر پاپیلا دارای 3 تا 5 جوانه چشایی است و فقط برای تشخیص طعم نیست، بلکه دما و لمس را نیز تشخیص می‌دهد.

به لطف این پاپیلا‌ها، می‌توانید از غذا لذت ببرید و از درد و سم دوری کنید. آنها اطلاعاتی را به مغز شما ارسال می‌کنند تا بدن شما برای جلوگیری از خطراتی مانند دود آگاه شود.

3. یک دسته مو بافت شده می‌تواند وزنی تا 100 گرم را تحمل کند

دانستنی دیگر از بدن این است که یک دسته مو بافت شده می‌تواند وزنی تا 100 گرم را تحمل کند و کل موهای سر انسان می‌تواند بین 5600 کیلوگرم و 8400 کیلوگرم را بدون کنده شدن نگه دارد.

4. سوراخ‌های بینی در حین تنفس تغییر می‌کند

سوراخ های بینی

معمولاً متوجه آن نمی‌شویم، اما در حین نفس کشیدن، یک سوراخ بینی گرفتگی دارد و جریان هوا را کمتر وارد می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که به طور متوسط ​​سوراخ‌های بینی هر 2 ساعت یکبار تغییر می‌کند. همچنین، افراد راست دست بیشتر با سوراخ چپ بینی خود نفس می‌کشند.

5. کبد شما می‌تواند دوباره رشد کند

کبد شما در مقایسه با سایر اندام‌ها ویژگی منحصر به فردی دارد و پس از آسیب می‌تواند خود را بازسازی کند. هر کبدی حتی پس از برداشتن 90 درصد آن می‌تواند به اندازه طبیعی خود رشد کند.

6. شما بیش از 5 حواس دارید

به طور معمول وقتی به حواس انسان فکر می‌کنیم، 5 مورد از آنها می‌دانیم: بینایی، شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی. با این حال، بدن شما می‌تواند بیش از این پنج مورد را حس کند.

Equilibrioception: احساس تعادل

Proprioception: دانستن اینکه کدام قسمت‌های بدن شما در کجا قرار دارند بدون اینکه نگاه کنید

Kinaesthesia: احساس حرکت

Thermoception: حس دما

 Nociception: احساس درد

Chronoception: حس زمان

7. مغز شما در طول زندگی رشد می‌کند

مغز در حال رشد

در هنگام تولد، مغز نوزاد به طور متوسط ​​تقریباً یک چهارم مغز عادی بزرگسالان است. سپس در سال اول دو برابر می‌شود و تا 3 سالگی به حدود 80 درصد اندازه مغز بزرگسالان می‌رسد و در سن 5 سالگی به 90 درصد می‌رسد. در سن 25 سالگی، مغز انسان به طور کامل رشد می‌کند.

8. کودکان در فصل بهار سریع‌تر رشد می‌کنند

بله، این یک واقعیت است که بچه‌ها در بهار کمی سریع‌تر از سایر فصول رشد می‌کنند و یک جهش بزرگ رشد بین 8 تا 13 سالگی در دختران و 10 تا 15 سالگی در پسران اتفاق می‌افتد.

9. DNA انسان و موز 50 درصد به هم شباهت دارند

دانستنی عجیب در مورد بدن

همه ما فامیل هستیم و DNA مشترکی داریم، حتی با گل. محققان متوجه شدند که انسان‌ها و گیاهان 18.7 درصد ژنوم‌ مشترک دارند. ما همچنین 60 درصد DNA مشابه با مگس‌های میوه و جوجه‌ها داریم و 96 درصد با شامپانزه‌ها. طبق مطالعات، ما حتی شبیه موز هستیم، زیرا حدود 50 تا 60 درصد ژن‌ مشابه داریم.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.