تجاوز جنسی

کدام کشورها بیشترین آمار تجاوز جنسی را دارند؟

تجاوز جنسی در سراسر دنیا یک عمل غیرقانونی است و شامل اعمال مختلفی بوده که می‌توان به آمیزش جنسی برخلاف میل شخصی و تحت آسیب و زور و تهدید اشاره کرد. تجاوز جنسی محدود به یک کشور یا یک جغرافیای خاص نیست و در هر کشوری با هر فرهنگ و هر پوشش و حجابی ممکن است رخ دهد. در این مقاله سعی داریم براساس داده‌ها و اطلاعات محدود منتشر شده، کشورهایی با بیشترین آمار تجاوز را معرفی کنیم. با دینو همراه باشید.

بدست آوردن آمار دقیق در مورد تجاوز جنسی بسیار دشوار است و بسیاری از کشورها آمار رسمی را در مورد این عمل خشونت آمیز منتشر نمی‌کنند یا از سوی دیگر بسیاری از قربانیان به دلیل حس ترس و شرمساری، این اتفاق را پیگیری یا اعلام نمی‌کنند. به همین دلیل اطلاعات و آمار تجاوز جنسی به طور دقیق در دسترس نیست. تخمین زده می‌شود که تقریباً ۳۵ درصد از زنان در سراسر جهان در طول زندگی خود آزار جنسی را تجربه کرده‌اند اما درصد کمی از افراد به سراغ پیگیری و شکایت از متجاوز می‌روند و این موضوع یکی از عواملی بوده که باعث افزایش تجاوز جنسی در سراسر جهان شده است. البته در سال‌های اخیر اقداماتی در راستای علنی کردن تجربه‌ی آزار جنسی و تجاوز جنسی با عنوان Me Too به راه افتاده که نتایج عجیبی داشته است و شاهد روایت‌های تجاوز‌‌ جنسی در محیط‌های کاری حرفه‌ای نیز بوده‌ایم.

قبل از اینکه لیست این کشورها با بیشتری آمار تجا‌وز را منتشر کنیم باید بگوییم که تعریف قانونی تجاو‌ز جنسی در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال عملی در کشور فرانسه، تجاوز جنسی محسوب می‌شود در حالی که آن عمل ممکن است در کشور ایران و براساس قانون کشور ایران تجاوز‌ جنسی به حساب نیاید. در نتیجه مقایسه‌ی کشورها در این حوزه پیچیده بوده و به آمار و ارقام محدود نمی‌شود. به همین دلیل ابتدا تعریفی از تجاوز جنسی در کشورهای مختلف را بررسی خواهیم کرد.

تعریف قانونی تجاوز ‌جنسی در کشورهای مختلف

 • برخی کشورها هرگونه رابطه جنسی بدون رضایت را تجا‌وز ‌جنسی می‌دانند. اما برخی دیگر تجاوز‌ جنسی را تنها زمانی به عنوان تجاوز طبقه‌بندی می‌کنند که از یک آستانه خشونت فراتر رود.
 • برخی کشورها تجاو‌ز ‌جنسی توسط همسر را تایید می‌کنند اما برخی کشورها رابطه جنسی بدون رضایت با همسر را تجاوز‌ جنسی نمی‌دانند.
 • برخی کشورها هرگونه گزارش تجاو‌ز ‌جنسی را در آمار محاسبه می‌کنند اما برخی کشورها تجاوز‌‌ جنسی را در شرایطی در آمار قرار می‌دهند که یک محاکمه‌ی قانونی داشته باشد.
 • برخی از کشورها رابطه جنسی بدون رضایت یا با رضایت با یک خردسال را تجاو‌ز جنسی می‌دانند اما در کشوری دیگر رابطه‌ی جنسی با کودک بالای ۹ سال را قانونی می‌دانند.
 • برخی کشورها تجاو‌ز جنسی را تنها به دخول اجباری در حین مقاربت محدود می‌کنند. اما برخی دیگر هرگونه ارتباط جنسی غیرقانونی با هر عضو بدن را تجاوز به عنف می‌دانند.
 • برخی کشورها فقط تجاوز مرد به زن را در آمار محاسبه می‌کنند اما برخی کشورهای دیگر روابط دیگری را نیز در نظر می‌گیرند.
تجاوز جنسی

بیشترین تجاوز جنسی در جهان

در سال ۲۰۱۰، آفریقای جنوبی با ۱۳۲.۴ تجاوز‌ جنسی به ازای هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر، بالاترین نرخ تجاوز جنسی را در جهان داشت. در یک نظرسنجی که توسط شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، تقریباً از هر چهار مرد یک نفر به ارتکاب تجاو‌ز جنسی اعتراف کرد. با این حال، دولت آفریقای جنوبی در تلاش است تا این اختلال را برطرف کند و ظاهراً این نرخ در گزارش سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ به ۷۲.۱ کاهش یافته است.

از سوی دیگر در سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۱۷، سوئد به‌طور متوسط ۶۴ مورد تجاوز‌ جنسی گزارش شده به ازای هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر را گزارش کرده که بالاترین میزان در اروپا است. با این حال، زمانی که داده‌ها مورد بررسی قرار گرفت، مشخص شد که آمار بالای سوئد، به دلیل تعریف گسترده‌تر این کشور از تجاو‌ز جنسی و قوانین سخت‌گیرانه‌تر در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است. در نهایت وقتی پرونده‌های تجاو‌ز جنسی سوئد را براساس قوانین کشورهای دیگر نظیر آلمان مورد بررسی قرار دادند، شاهد آمار بسیار پایینی در این حوزه بودند.

در ایالات متحده نیز در هر ۱ تا ۲ دقیقه یک مورد تجاوز‌ جنسی رخ می‌دهد و بیشترین قربانیان تجاو‌ز جنسی در این کشور، دختران ۱۶ تا ۱۹ ساله هستند. طبق آمار منتشر شده از زنانی که پس از تجاوز تحت نظر بوده‌اند، ۳۳ درصد از آن‌ها به خودکشی فکر می‌کنند.

اکثر قربانیان تجاوز جنسی در سراسر جهان زنان هستند (۸۲ درصد نوجوانان و ۹۰ درصد بزرگسالان) اما مردان هم در سراسر جهان مورد آزار جنسی ‌و تجاوز قرار می‌گیرند. از سوی دیگر باید اشاره کنیم که پوشش زنان و آنچه به تن دارند، عاملی برای رخ دادن تجاوز نبوده است و طبق تحقیقات، تاکنون زنان با هر نوع پوششی اعم از لباس کار، لباس پوشیده یا با حجاب مورد تجاوز‌ جنسی قرار گرفته‌اند. در واقع هیچ نوع لباس و پوششی، دعوت به رابطه جنسی نیست. در نتیجه این تفکر که «لباس زن می‌تواند مرد را به تجاوز به او تحریک کند»، ناشی از کلیشه‌های ریشه‌ای در مورد تمایلات جنسی است.

اگر به دنبال آمار تجاوز‌ جنسی ایران هستید، باید بگوییم که اطلاعات و آمار دقیقی در این زمینه در دسترس نیست اما طبق اطلاعاتی که در سال ۱۳۹۹ منتشر شد، در استان تهران سالانه ۱۶۵۰ مورد تجاوز‌ جنسی رخ می‌دهد.

۱۰ کشور با بیشترین آمار تجاو‌ز جنسی در جهان (به ازای هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر)

 1. بوتسوانا – ۹۲.۹۳
 2. لسوتو – ۸۲.۶۸
 3. آفریقای جنوبی – ۷۲.۱۰
 4. برمودا – ۶۷.۲۹
 5. سوئد – ۶۳.۵۴
 6. سورینام – ۴۵.۲۱
 7. کاستاریکا – ۳۶.۷۰
 8. نیکاراگوئه – ۳۱.۶۰
 9. گرانادا – ۳۰.۶۳
 10. سنت کیتس و نویس – ۲۸.۶۲

بیشتر بخوانید: انقلاب چیست، چه زمانی در یک کشور انقلاب رخ می‌دهد و به چه عواملی بستگی دارد؟
بیشتر بخوانید: با 10 کشور شاد دنیا طبق رتبه بندی سازمان ملل در سال 2023 آشنا شوید
بیشتر بخوانید: لیست کشورهایی که پوشش حجاب را ممنوع کرده‌اند

امتیاز: 3.7 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

۲ دیدگاه

 1. Avatar alir گفت:

  درسته موضوع ضایع شدن حقوق دیگران مسئله ساده ای نیست اما خیلی جالبه ۱۳۲.۴ تجاوز‌ جنسی به ازای هر ۱۰۰.۰۰۰ حالا بیشترین آماری که وجود داره اما جوری دارن سر صدا راه میندازن انگار دنیا در حال فرو پاشیدن هست و این سطح از جوسازی رو این موضوع خیلی جالبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.