بهترین زمان روز برای ورزش کردن در مردان و زنان متفاوت است

مطالعه جدیدی نشان داده است که بهترین زمان برای ورزش کردن در روز با توجه به جنسیت متفاوت است. این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که ورزش در تایم عصر برای مردان مؤثرتر از ورزش صبحگاهی است در حالی که نتایج برای زنان متفاوت است.

برای مطالعه جدید، محققان کالج Skidmore تصمیم گرفتند تا اثرات ورزش در ساعات مختلف روز را با تمرکز بر تفاوت‌های بین مردان و زنان بررسی کنند و نتایج نشان می‌دهد که بهترین زمان از روز برای ورزش مردان، عصر است. در حالی که برای زنان بستگی به این دارد که چه نتیجه‌ای می‌خواهند از ورزش بگیرند.

بهترین زمان ورزش مردان و زنان

برای زنان، ورزش صبحگاهی چربی شکم و فشار خون را کاهش می‌دهد در حالی که ورزش عصر قدرت و استقامت عضلانی بالاتنه آن‌ها را افزایش می‌دهد و خلق و خوی و سیری تغذیه‌ای را بهبود می‌بخشد. برای مردان، ورزش عصرگاهی در مقایسه با ورزش صبحگاهی، فشار خون، خطر بیماری قلبی و احساس خستگی را کاهش می‌دهد و چربی بیشتری می‌سوزانند.

در این مطالعه 27 زن و 20 مرد تحت یک برنامه ورزشی 12 هفته‌ای قرار گرفتند. شرکت کنندگان در جلسات 60 دقیقه‌ای چهار روز در هفته توسط مربیان آموزش دیدند که بر تمرینات مقاومتی، دوی سرعت، کشش و استقامت تمرکز داشت. تنها تفاوت این بود که شرکت‌کنندگان بین ساعت 6:30 تا 8:30 صبح یا 6 و 8 بعد از ظهر ورزش می‌کردند و همه از یک برنامه غذایی دقیق پیروی می‌کردند.

همه شرکت کنندگان بین 25 تا 55 سال سن داشتند، سالم بودند، وزن طبیعی داشتند و سبک زندگی بسیار فعالی داشتند. در ابتدای تحقیق، آنها از نظر قدرت هوازی، استقامت عضلانی، انعطاف پذیری، تعادل و قدرت بالاتنه و پایین‌تنه بررسی شدند. سایر معیارهای سلامت، مانند فشار خون، سفتی شریان، نسبت تبادل تنفسی، درصد چربی بدن قبل و بعد از کارآزمایی و همچنین پرسشنامه‌هایی در مورد خلق و خو و سیری غذایی آنها مقایسه شد.

ورزش باتوجه به جنسیت

در حالی که مشاهده شد که سلامت و عملکرد همه شرکت‌کنندگان صرف‌نظر از زمانی که ورزش می‌کردند در طول این تحقیق بهتر شده است، اما به نظر می‌رسد در برخی موارد تفاوت‌هایی در میزان بهبود وجود دارد. این مطالعه نشان داد که همه زنان شرکت کننده در این آزمایش، چربی شکم، لگن و کل بدن خود را کاهش دادند و همچنین فشار خون خود را کاهش دادند، اما گروه ورزش صبحگاهی بهبودی بیشتری نشان داد. و جالب اینجاست که فقط مردانی که عصرها ورزش می‌کردند، شاهد بهبود کلسترول، فشار خون، نسبت تبادل تنفسی و اکسیداسیون کربوهیدرات‌ها بودند.

این تیم می‌گوید که این مطالعه می‌تواند به افراد در مورد اینکه چه زمانی در روز بر اساس جنسیتشان باید ورزش کنند آگاهی ‌دهد. با این حال توجه داشته باشید که این امر قطعی نیست و ورزش منظم صرف نظر از زمان انجام آن مهم است.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.