بی حوصلگی و چند راه حل آسان برای فرار از این حس ناخوشایند

بارها برایمان پیش آمده که نسبت به انجام برخی کارها بی حوصله هستیم بدون آنکه بدانیم علتش چیست و چرا این حس حتی بارها در طول روز پیش می‎آید. به طور معمول حس بی حوصلگی ناشی از نداشتن تمرکز برای انجام کارهای روزمره است، کارهایی که اغلب آنها تکراری هستند و فرد رغبت و میلی برای انجام آنها ندارد. البته گاهی نیز این حس بی حوصلگی نیز ناشی از خستگی جسمی هم هست که البته این حالت در مقایسه با خستگی و تکراری بودن افکار بسیار کمتر است.

راه حلی‎هایی برای برون رفت از بی حوصلگی

راه حل‎های زیادی برای برون رفت از حالت بی حوصلگی توصیه شده است، در این متن چند راه حل را با هم بررسی خواهیم کرد. معمولاً نبود انگیزه یکی از مهمترین علت‎های این حالت است، وقتی شما دچار روزمرگی و تکرار می‎شوید انگیزهای برای ادامه کارها ندارید. انگیزه یکی از مهم‎ترین محرک‎های فکر است که می‎تواند قدرتی شگرف به هر شخص القا کند. داشتن انگیزه صرفا شامل کارهای بزرگ و آرزوهای بزرگ نیست، شاید تنها یک محرک کوچک کافی باشد یک سرگرمی کوچک کافی باشد که شما بتوانید در طول روز از خستگی فکری فرار کنید و کارها را با انگیزه و هیجان انجام دهید و بی حوصلگی خود را فراموش کنید.

خستگی ذهن و بی حوصلگی

برنامه غذایی

شاید در برخورد با بسیاری از مشکلات زندگی به عنوان برنامه غذایی نادرست برخورد کرده‎اید، برنامه غذایی یکی از مهمترین علل بسیاری از مشکلات چه روحی و چه فیزیکی است، اگر شما از یک برنامه غذایی تکراری یا کم انرژی بهره بگیرید به طور حتم دچار خستگی فکری و بی حوصلگی می‎شوید، پس سعی کنید در برنامه غذای خود تغییر ایجاد کنید، از برخی غذاهایی که تا الان کمتر استفاده می‎گردید بیشتر استفاده کنید و بالعکس، این مورد شاید از نظر عوام بسیار ساده و کم اهمیت باشد اما طبق تحقیقات به عمل آمده می‎تواند تاثیر مثبتی در بی حوصلگی شما در طول روز و حتی بلند مدت تاثیر داشته باشد.

بی حوصلگی وروابط عاطفی

بی حوصلگی می‎تواند نشات گرفته از احساسات عاطفی نیز باشد. وقتی که فرد در یک رابطه عاطفی دچار کم توجهی یا مشکل احساسی و عاطفی می‎شود، به طور ناخواسته‎ای حس بی حوصلگی به او دست می‎دهد و موجب درگیری ذهنی و تکرار می‎شود. سعی کنید در روابط خود همیشه از تعادل مناسب استفاده کنید. در ماکسیمم حالت یا مینیمم حالت احساسی دوری کنید و رابطه خود را به تعادل بکشانید تا تعادل رابطه در روحیه شما کم‎تر تاثیر بگیرد، وقتی از رابطه و عواطف صحبت می‎کنیم صرفا منظور یک رابطه عاشقانه نیست، گاهی در یک خانواده نیز رابطه فرزند با پدر و مادر یا برادر و خواهر و یا روابطی از این دست هم میتواند بسیار پر اهمیت باشد.

تاثیر هیجان بر بی حوصلگی

سعی کنید هیجان را به برنامه روزانه و هفتگی خود وارد کنید، دیدن یک مسابقه ورزشی، یک فیلم پرهیجان و یا عاشقانه، کوهنوردی یا سینما رفتن و … هم می‎تواند هیجان را به شما وارد کند و ضامن رفع بی حوصلگی برای ساعت‎ها و حتی روزها شود. اگر شما از احساسات خود شناخت کافی را داشته باشید می‎توانید با برنامه ریزی درست و مناسب از این حس بی‌حوصلگی فرار کنید. ساعت‎هایی که احساس میکنید کم کم به سمت خستگی می‎روید دست از کار بکشید و چند دقیقه به کاری دیگر مشغول شوید.

بی حوصلگی و تاثیر گرفتن از بی هیجانی

خواب مناسب

خواب هم مانند برنامه غذایی بسیار در زندگی تاثیر دارد، خواب مناسب میتواند به بسیاری از مشکلات شما پاسخ دهد و از خستگی و تکرار دوری کند. اما اگر شما در طول شب و یا روز خواب کافی نداشته باشید می‎تواند در طول روز حس ناخوشایندی به شما القا کند و کل روز را به بی حوصلگی و خستگی تبدیل کند. بدن و سیستم بدن بر روی تمام افکار تاثیر مستقیمی دارد و ورزش و یا استراحت نیز همان تاثیرات خواب را دارد چرا که اگر به بدن خود توجه نکنید می‎تواند به بسیاری از مشکلات نتیجه شود. حس بی حوصلگی می‎تواند حتی ناشی از افسردگی نیز باشد. البته در مواردی نیز بالعکس است و این حس به مرور باعث افسردگی میشود، پس سعی کنید آن را جدی بگیرید و در حد توان به دنبال حل آن از طریق راه حل‎های گفته شده در بالا باشید.

امتیاز: 4.5 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.