حقایق سلامتی با پشتوانه علمی

10 مورد از حقایق سلامتی با پشتوانه علمی که ذهن شما را متعجب می‌کنند

همواره با وجود مشکلات فراوان سلامتی برای انسان، روندهای فراوانی از به اصطلاح متخصصان درباره شرایط جسمی و روحی خود می‌شنوید که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. با این حال، شما با مراجعه به تحقیقات و داده‌های معتبر، می‌توانید حقیقت را از مطالب بی‌اساس تشخیص دهید. در ادامه می‌توانید با همراهی دینو، 10 مورد از حقایق سلامتی با پشتوانه علمی را بخوانید.

10 مورد از حقایق سلامتی با پشتوانه علمی

ما در این جا 10 مورد از حقایق سلامتی با پشتوانه علمی را در مورد بدن شما گردآوری کرده‌ایم که ذهنتان را متعجب می‌کنند. مطمئن باشید که این موارد به طور 100 درصد درست و واقعی هستند و شما با مراجعه به منابع ذکر شده می‌توانید صحت آن‌ها را تایید کنید.

1. اضطراب بوی بدن را بدتر می‌کند

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی

یک مطالعه در سال 2013 در ژورنال علوم اعصاب Neuroscience، چگونگی تاثیر برخی از احساسات بر بویایی را بررسی کرده است. محققان پس از قرار گرفتن سوژه در معرض اضطراب، مانند: تصادفات رانندگی و جنگ، متوجه شدند که رایحه خنثی محیط، برای فرد ناخوشایند شده و بوی بد نیز بدتر می‌شود.

2. مردان فراموش‌کارتر از زنان هستند

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی - 2. مردان فراموش‌کارتر از زنان هستند

مطالعات بی‌شماری که به مقایسه توانایی‌های حافظه زن و مرد اختصاص داده شده، ثابت می‌کند که مردان فراموش‌کارتر از زنان هستند. مطالعه سال 2015 که در فصلنامه Experimental Psychology منتشر شده، این فرضیه را مطرح می‌کند که چنین تفاوتی می‌تواند ناشی از ساختار متفاوت مغز زنان و مردان باشد. به طور ویژه باید به هیپوکامپ (بخشی از مغز مرتبط با حافظه) اشاره کرد که در مردان، سریع‌تر از زنان شروع به کاهش حجم می‌کند.

3. مردمک چشم خبر از خطر ابتلا به آلزایمر می‌دهد

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی - 3. مردمک چشم خبر از خطر ابتلا به آلزایمر می‌دهد

می‌دانیم که علامت برجسته بیماری آلزایمر از بین رفتن حافظه است. بد نیست بدانید که این زوال عقل، در چشمان شما نیز تجلی پیدا می‌کند. در مطالعه سال 2019 منتشر شده در ژورنال Neurobiology of Pling، محققان خاطرنشان کردند که این بیماری بر Locus Coeruleus خوشه‌ای از سلول‌های عصبی در ساقه مغز و مسئول پاسخ‌های مردمک چشم در میان سایر بخش‌ها، تاثیر دارد. در نتیجه، افراد دارای اختلال شناختی که در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند، هنگام انجام کارهای شناختی، مردمک چشم‌هایشان گشادتر می‌شود.

4. خوردن تخم مرغ رفلاکس معده را بهبود می‌بخشد

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی - 4. خوردن تخم مرغ رفلاکس معده را بهبود می‌بخشد

اگر می‌خواهید رفلاکس خود را کنترل کنید، می‌توانید صبحانه خود را با خورد املت شروع کنید. تخم مرغ حاوی اسید آمینه‌ای به نام تیروزین است که در بدن با نورپینفرین و دوپامین ترکیب می‌شود. این ترکیبات باعث افزایش انرژی و هوشیاری و همچنین بهبود خلق و خوی ما می‌شوند. در مطالعه‌ای که در سال 2014 در مجله Neuropsychologia منتشر شد، محققان حتی دریافتند که تیروزین، برخلاف یک محرک پزشکی مانند Ritalin یا Modafinil، زمان پاسخ‌دهی ما به واکنش‌های محیطی را کاهش داده و عملکرد ذهنی ما را بهبود می‌بخشد.

5. بوی سیب علائم کلاستروفوبیا را کاهش می‌دهد

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی - 5. بوی سیب علائم کلاستروفوبیا را کاهش می‌دهد

مصرف سیب در طول روز می‌تواند علائم کلاستروفوبیا را کاهش دهد. «آلن هیرش» (Alan Hirsch)، دکترای پزشکی مرکز تحقیقاتی و درمانی بو و مزه (Smell & Taste Treatment and Research Center) در شیکاگو، توضیح می‌دهد:

بو کردن یک سیب سبز می‌تواند درک شما از فضا را تغییر دهد. به صورتی که باعث شود اتاق‌ها بزرگ‌تر از آن چه که هستند، احساس شوند.

هیرش در سال 1995 یک آزمایش روی این موضوع انجام داد. او در طی این مطالعه همچنین دریافت که خیار نیز تاثیر مشابهی دارد. این در حالی است که بوی دود کباب، تاثیر عکس دارد.

6. گوشت قرمز بوی بدن را بدتر می‌کند

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی - 6. گوشت قرمز بوی بدن را بدتر می‌کند

افراد گوشت‌خوار مراقب باشند. اگر چه رژیم غذایی تنها عامل تاثیرگذار بر بوی طبیعی بدن نیست؛ اما، مطالعه سال 2006 منتشر شده در ژورنال Chemical Senses نشان داد که مصرف گوشت می‌تواند تاثیر زیادی روی جذابیت بوی بدن شما بگذارد. شرکت کنندگانی که طی این تحقیقات از خوردن گوشت قرمز خودداری می‌کردند، عموما بوی دلپذیرتر، ملایم‌تر و جذابیت بیشتری داشتند.

7. وزن کودک هنگام تولد، میزان خطر ابتلا به آلرژی را تعیین می‌کند

حقایق سلامتی با پشتوانه علمی - 7. وزن کودک هنگام تولد، میزان خطر ابتلا به آلرژی را تعیین می‌کند

اگر چه گفتن این که یک کودک به چه میزان دچار آلرژی خواهد شد، دشوار است؛ اما، دانشمندان دریافته‌اند که می‌توان احتمال ابتلای کودک به آلرژی غذایی یا اگزما را بر اساس وزن هنگام تولد او تعیین کرد. در یک بررسی متاآنالیز در سال 2019 دانشگاه Adelaide، محققان دریافتند که به ازای هر کیلوگرم افزایش وزن هنگام تولد، 44 درصد خطر ابتلا به آلرژی غذایی و همچنین 17 درصد افزایش خطر ابتلا به اگزما وجود دارد.

8. استرس، آلرژی را افزایش می‌دهد

8. استرس، آلرژی را افزایش می‌دهد

استرس و آلرژی دوستان خوبی نیستند. در حقیقت استرس می‌تواند علائم آلرژی را بدتر کند. در مطالعه سال 2009 که در مجله Psychoneuroendocrinology منتشر شد، افراد مبتلا به تب یونجه، در موقعیت‌های پراسترس، دارای واکنش‌های آلرژیک پوستی شدیدتری بودند. هنگام داشتن استرس بیشتر، افراد دارای سطح بالاتری از IL-6 هستند که یک اینترلوکین بخشی از واکنش آلرژیک التهابی به مواد حساسیت‌زا است.

9. اضطراب و افسردگی می‌توانند باعث گرفتگی در گردن و شانه شوند

9. اضطراب و افسردگی می‌توانند باعث گرفتگی در گردن و شانه شوند

درد جسمی همیشه نتیجه یک آسیب جسمی نیست. باید بدانید که اگر دردهای مزمن در ناحیه گردن و شانه را تجربه می‌کنید، ممکن است به علت درگیری ذهنی باشید. همان طور که در یک نظرسنجی در سال 2009 که BMC Musculoskeletal Disorders منتشر شده، افسردگی و اضطراب هر دو با افزایش میزان گرفتگی و درد در قسمت گردن، ارتباط معناداری دارند. از آن جایی که استرس باعث تنش عضلانی می‌شود، مسائل مربوط به سلامت روان می‌تواند اغلب به این نوع از دردها منجر شود.

10. اهمال‌کاری و تکانش‌گری، رفتارهای ارثی هستند

10. اهمال‌کاری و تکانش‌گری، رفتارهای ارثی هستند

اگر متوجه شدید که دائما مسئولیت‌های خود را کنار می‌گذارید و به سراغ کارهای کم اهمیت‌تر می‌روید، احتمالا باید والدین خود را سرزنش کنید. اگر چه این تعلل ممکن است یک صفت اکتسابی به نظر برسد؛ اما طی تحقیقاتی معلوم شده که ارثی است. مطالعه منتشر شده در مجله Psychological Science سال 2014، نشان می‌دهد ژن‌هایی که می‌توانند منجر به تعلل شوند، همچنین باعث تحریک نیز می‌شوند. به این فکر کنید که چگونه رفتار تکانشی غالبا نیروی محرکه عقب‌ماندگی از برنامه روزانه است. برای مثال: من می‌توانم این کار را انجام دهم؛ اما، درست در همین لحظه، احساس می‌کنم باید کار دیگری انجام دهم.

شما درباره این 10 مورد از حقایق سلامتی با پشتوانه علمی چه می‌دانید؟ آیا موارد دیگری را می‌شناسید؟ دیدگاه‌های خود را در نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Best Life

بیشتر بخوانید: دانستنی‌های بی‌اهمیت جهان هستی: واقعیت‌های جالبی که نمی‌دانید – بخش اول

بیشتر بخوانید: 10 پیش‌بینی تکان‌دهنده علمی-تخیلی از گذشته که به حقیقت پیوسته است

امتیاز: 3.0 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.