مهارت های کنترل خشم

مهارت های کنترل خشم : چگونه یاد بگیریم که در زندگی، فرد خشمگینی نباشیم؟

این روزها مخصوصا در شرایط فعلی اقتصادی کشور بیشترین واکنشی که شاهد آن هستیم خشونت است. اما چطور می‌توانیم در این شرایط زندگی، خشم خود را کنترل و مدیریت کنیم؟ در این مطلب چند راهکار که مهارت های کنترل خشم بوده را در اختیارتان قرار خواهیم داد و شما را با روش‌هایی برای مهار خشم در زندگی آشنا خواهیم کرد.

درمان خشم بسیار ساده است و به راحتی بدون دارو و بدون کمک پزشک صورت خواهد گرفت در نتیجه تنها کافی است که بر این بخش تمرکز کنید و متوجه شوید که چه اندازه فرد خشمگینی هستید. در واقع مهم‌ترین اصلی که به همه‌ی ما باید آموزش داده می‌شد، کنترل خشم بود که هرگز این را در مراحل مختلف زندگی آموزش ندیده‌ایم. کنترل خشم در داشتن زندگی بهتر و آرام‌تر کمک خواهد کرد. اما چگونه یاد بگیریم که در زندگی فرد خشمگینی نباشیم؟

خشم یک حالت آنی و لحظه‌ای است و احساس طبیعی و عاطفی به حساب می‌آید که حالت آن در افراد مختلف متفاوت است. برخی احساس خشم خود را خیلی زود با صدای بلند یا رفتارهای عجیب بروز می‌دهند و  برخی خشم خود را کنترل و سرکوب می‌کنند.

مهارت های کنترل خشم

تمرین نفس عمیق

درست در لحظه‌ای که فکر می‌کنید به اوج خشم رسیده‌اید چند نفس عمیق بکشید تا بدنتان آرام شود و رفتارهای خارج از کنترل انجام ندهید. چند تنفس عمیق ساده می‌تواند استرس بدن را کاهش دهد و عصبانیت درونی را از بین ببرد در نتیجه حتما این راهکار موثر را امتحان کنید.

مدیریت افکار منفی

در لحظه‌ای که خشمگین هستید چند جمله مثبت را در ذهن خود مرور کنید و مدام با خودتان تکرار کنید که این مسئله چندان بزرگ نیست که برایش خشمگین شوید یا کنترل خود را از دست بدهید. سعی کنید در آن لحظه به جای تحلیل مسئله، به بخش‌های مثبت ماجرا فکر کنید.

ترک محیطی که باعث خشمتان شده است

اگر در محلی هستید که بسیار خشمگین شده‌اید و احساس می‌کنید ممکن است تصمیمات نادرستی بگیرید یا حرف‌های نامربوطی بزنید، بهترین کار این است که هرچه زودتر آن محل را ترک کنید و چند دقیقه با خودتان خلوت کنید تا احساس خشمتان کنترل شود و دست به اقدامات عجیبی نزنید.

شناخت خشمتان

شاید فکر کنید احساسی که دارید شبیه خشم نیست اما در واقع به شدت عصبانی هستید. قدم اصلی شناخت خودتان و خشمتان است. شما باید رفتارها و واکنش‌های خودتان و بدنتان را در لحظه‌ی خشمگین شدن بشناسید و به محض اینکه احساس کرده‌اید خشمگینید باید دست به اقدامات کنترل و مهار خشم بزنید.

سخن پایانی:

در نهایت عدم کنترل و مهار خشم می‌تواند تاثیرات بسیار بدی بر ما و دیگران بگذارد در نتیجه بهترین راه این است که خودمان را بهتر بشناسیم و سعی کنیم خشممان را کنترل کرده و زندگی آرامش‌بخشی را تجربه کنیم. شما عزیزان می‌توانید تجربیات خود را در زمینه کنترل خشم با ما به اشتراک بگذارید و بگویید که برای مهار خشم خود چه راهکارها و مهارت‌هایی دارید.

بیشتر بخوانید: لبخند اجباری باعث شادی و ایجاد احساسات مثبت در بدن خواهد شد
بیشتر بخوانید: خشم خود را کنترل کنید: چند راهکار ساده برای مدیریت و کنترل خشم در زندگی

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: majdi.mahta@gmail.com

یک دیدگاه

  1. Avatar سروش گفت:

    ترک محیط ینی از ایران بزنین :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.