کنترل آلودگی هوا از فضا

به زودی کنترل آلودگی هوا از فضا در هر ساعتی از شبانه روز ممکن می‌شود

طبق پیشرفت‌های جدید ناسا و همکاری با کره جنوبی، به زودی کنترل آلودگی هوا از فضا در هر ساعتی از شبانه روز ممکن می‌شود. دانشمندان خواهند توانست داده‌های ساعتی از وضعیت آلودگی هوا را رصد کنند. در ادامه همراه دینو باشید.

کنترل آلودگی هوا از فضا

ناسا، کره جنوبی و آژانس فضایی اروپا در حال همکاری با یکدیگر در «صورت فلکی مجازی» هستند تا کیفیت جهانی هوا را با جزئیات بی‌سابقه‌ای ثبت کنند. به زودی و برای اولین بار، کنترل آلودگی هوا از فضا در هر ساعتی از شبانه روز برای دانشمندان ممکن خواهد بود. اولین ابزار این ماموریت، پرتاب طیف‌سنج نظارتی محیط زیست در مدار زمین‌ثابت کره جنوبی (GEMS) در 18 فوریه بود. این وسیله روی ماهواره کره‌ای مامور بر نظارت سطح اقیانوس‌ها تعبیه شده و به فضا فرستاده شد. طبق گزارشات جدید ناسا، در سال 2022 نیز ابزاری تقریبا یکسان روی یک ماهواره ارتباطات تجاری به فضا اعزام خواهد شد. آن‌ها قرار است در نهایت به دو ابزار آژانس فضایی اروپا که به ماهواره‌های کنترل کیفیت هوا مجهزند و اولین بار در سال 2023 از زمین بلند خواهند شد، بپیوندد.

کنترل آلودگی هوا از فضا در هر ساعتی از شبانه روز

اطلاعات ساعتی، آلودگی‌هایی را که به صورت اپیزودیکی ظاهر می‌شوند، بهتر ثبت می‌کنند. مواردی مانند ترافیک ساعتی یا نیروگاهی که برای پاسخگویی به نیازهای اوج مصرف برق روشن می‌شوند. داده‌هایی که جمع‌آوری می‌شوند، تلاش برای تحت کنترل درآوردن آلاینده‌هایی از قبیل دی‌اکسید نیتروژن، دود، فرمالدئید و ذرات معلق در هوا را بهبود می‌بخشند. با کنترل آلودگی هوا از فضا، سازمان‌های ماهواره‌ای همچنین می‌توانند ببینند که آلودگی موجود در یک منطقه خاص، در همان جا ایجاد شده یا این که از کشور دیگری پراکنده شده است. «بری لفر» (Barry Lefer)، مدیر برنامه در بخش علوم زمین ناسا در یک جلسه مطبوعاتی گفت:

جالب‌ترین بخش کنترل آلودگی هوا از فضا این است که منابع ایجاد و مسیرهای حرکتی آلودگی در زمان‌های مختلف روز قابل مشاهده خواهد بود. ما می‌توانیم با توجه به کیفیت هوا، پیش‌بینی‌های مربوط به آلودگی هوا را دقیق‌تر به دست آوریم.

پیشینه ابزارهای مشاهداتی مبتنی بر فضا

ابزارهای قدیمی‌تر مبتنی بر فضا در این زمینه، فقط قادر به سنجش میزان آلودگی هوا یک بار در طول روز هستند. آن‌ها هر روز از بالای نقطه معینی از زمین عبور می‌کنند؛ درست همان طور که در مدار قطبی خورشیدآهنگ قرار می‌گیرند. GEMS به نخستین حسگر کیفیت هوا تبدیل شد که در مدار زمین‌ثابت به گردش در آید. چنین موقعیتی به آن اجازه می‌دهد مشاهدات مداوم در یک منطقه خاص داشته باشد.

رصد آلودگی هوا از فضا

نتایج کنترل آلودگی هوا از فضا

GEMS ذرات معلق در هوا و دود را در سراسر آسیا کنترل کرده و داده‌های آن تا سال آینده در دسترس خواهد بود. ناسا علاقه‌مند به دنبال کردن آلودگی‌های ناشی از میادین نفتی و گازی، کشتی‌ها و سکوهای حفاری و ترافیک ساعتی در آمریکای شمالی است. آژانس فضایی اروپا در تلاش است تا صحت پیش‌بینی‌های روزانه کیفیت هوا را بهبود بخشد و در اروپا و آفریقای شمالی مستقر شود. دانشمندان همکار در این پروژه اعلام کرده‌اند که فراتر از این اهداف، داده‌های جمع‌آوری شده می‌توانند درک ما را درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به کیفیت هوا که بر سلامت انسان تاثیرگذار هستند، افزایش دهند. «بن ویلمن» (Ben Veihelmann)، بازپرس امنیتی ESA در هلند می‌گوید:

بر اساس یک مطالعه جدید، آلودگی هوا در اروپا، میانگین امید به زندگی را تا دو سال کاهش داده است.

شما در این باره چه فکری دارید؟ آیا چنین پیشرفتی می‌تواند منجر به بهبود سیاست‌گذاری دولت‌ها برای کاهش آلودگی هوا در سطح جهان باشد؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: The Verge

بیشتر بخوانید: 60 ماهواره Starlink شرکت SpaceX با شکستن رکورد به فضا پرتاب می‌شوند

بیشتر بخوانید: پروژه‌ی جدید ناسا، ارسال رباتی به مشتری برای پیدا کردن موجودات فضایی

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

یک دیدگاه

  1. Avatar بلکین گفت:

    اعلام مازوت در اینجا!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.