کیسه‌های پلاستیکی

تصمیم جدید بریتانیا و کشورهای اروپایی در راستای کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی

این روزها شاهد فرهنگ‌سازی درزمینهٔ کاهش استفاده‌ی پلاستیک هستیم تا زمین را از پلاستیک نجات دهیم. این ایده‌ی کاهش استفاده از پلاستیک یک ایده‌ی جهانی است و در اکثر کشورهای جهان در حال اجراست. برای مثال در فرانسه استفاده از کیسه‌های پلاستیکی به‌طورکلی ممنوع شده است درنتیجه مردم برای خرید در سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها و دیگر مراکز خرید شاهد کیسه‌های کاغذی و کیسه‌های پارچه‌ای هستند. البته شایان‌ذکر است که فرانسه و ایرلند اکنون برای دادن کیسه‌های پلاستیکی از مردم مالیات می‌گیرند. بر اساس آمار فرانسه، سالانه 5 میلیارد کیسه پلاستیکی در این کشور تولید و توزیع می‌شد و 12 میلیارد پلاستیک هم برای بسته‌بندی مواد غذایی مختلف مورداستفاده قرار می‌گرفت. البته کشورهای دیگری چون ایتالیا هم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را از 2012 ممنوع کرده بود تا از آسیب به محیط‌زیست جلوگیری نماید.

کیسه‌های پلاستیکی

تصمیم جدید بریتانیا برای کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی

اکنون هم بریتانیا تصمیم گرفته تا برای کاهش بیشتر مصرف پلاستیک، کیسه‌ی پلاستیکی را گران کند. درواقع بریتانیا قصد دارد تا سال 2020 قیمت کیسه‌های پلاستیکی را دو برابر کند و به فروشگاه‌ها اجازه‌ی دریافت کیسه‌های پلاستیکی به‌صورت رایگان را نخواهد داد.

نکته‌ای که آزاردهنده شده این است که بخش عمده‌ای از پلاستیک‌ها در سطح اقیانوس‌ها و دریاها مشاهده می‌شود و علاوه بر این که جان حیوانات جنگل درخطر است بلکه آبزیان هم از پلاستیک‌های بشر به ستوه آمدند و زندگی تمامی حیوانات به خطر افتاده است. خوشبختانه این فرهنگ در ایران نیز در حال رایج شدن است و مردم با تهیه‌ی کیسه‌های پارچه‌ای، استفاده از پلاستیک را کاهش داده‌اند. البته درگذشته مطلبی در راستای چگونگی حذف پلاستیک در زندگی روزمره را منتشر کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه نمایید.

پلاستیک

باید اشاره‌کنیم که اروپا این موضوع را از تمام نقاط دیگر جهان بیشتر جدی گرفته است و تا سال آینده میزان مصرف کیسه‌های پلاستیکی را به حداقل خواهد رساند. بر اساس آمار، هر فرد در تهران روزانه 3 کیسه پلاستیکی را دور می‌ریزد که در تهران این آمار روزانه 7500 تن پلاستیک خواهد بود که وحشتناک است. پس چه خوب است که ما هم در میان تمامی مشکلات جامعه به این موضوع فکر کنیم و از خودمان برای تغییر فرهنگ‌های غلطمان شروع کنیم. درواقع باید بدانیم که اهمیتی ندارد که تمام دنیا از پلاستیک استفاده می‌کنند. ما به‌تنهایی می‌توانیم از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنیم و به‌تنهایی می‌توانیم در این سیستم تأثیر بگذاریم. هرکس باید از خودش شروع کند تا تحولی بزرگ در زندگی بشر ایجاد شود.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

ایمیل: [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.