7 مورد حیرت آور که ممکن است چرخه خواب شما را مختل کند

حدود 30 درصد افراد از بی‌خوابی مزمن رنج می‌برند. با افزایش سن و تحصیلات، تعداد کسانی که از قرص‌های خواب‌آور استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد. ممکن است برایتان تعجب‌آور باشد که چطور در مواقعی که علاوه بر مصرف قرص، از خستگی و خواب‌آلودگی شدید رنج می‌برید، همچنان به اندازه کافی نمی‌خوابید. مشکل احتمالا در کوچکترین چیزهایی است که شما حتی به آنها فکر نمی‌کنید. این موارد می‌توانند بدون آنکه متوجه آنها شوید، استراحت شبانه را دچار مشکل و چرخه خواب شما را مختل کنند.

این موارد چرخه خواب را مختل می‌کنند

در اینم مطلب، قصد داریم موانع احتمالی داشتن یک استراحت شبانه کامل را معرفی کنیم. احتمالاً پس از رعایت این موارد خوابی طولانی‌تر و باکیفیت‌تر را تجربه خواهیدکرد.

7مورد از موانع احتمالی چرخه خواب:

1. ملافه تولیدشده از مواد مصنوعی

ملافه‌های ساخته‌شده از مواد طبیعی خنک‌تر هستند و تنفس آسانتری را در شب برای فرد فراهم می‌کنند. همچنین این نوع ملافه، رطوبت را بهتر جذب می‌کند. برعکس، ملافه تولیدشده از مواد مصنوعی مثل پلاستیک، گرما را به دام می‌اندازد و ممکن است باعث تعریق شبانه شود. به همین دلیل، شما تمام شب در حال غلت خوردن وچرخیدن در رختخواب خواهید بود. حتی ممکن است این نوع ملافه‌ها باعث خارش و حساسیت‌ نیز شود.

2. اسانس‌های طبیعی

اسانس‌های طبیعی از عوامل مختل کننده چرخه خواب هستند

اگرچه برخی از اسانس‌ها مانند اسطوخودوس به ما کمک می‌کنند تا آرام شویم، اما بسیاری از آنها برعکس عمل می‌کنند. مثلاً اسانس مرکبات می توانند شما را بیدار نگه دارند. علاوه بر این، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اسانس‌ها را مستقیماً روی بالش خود می‌پاشید، به یاد داشته باشید که برخی از اسانس‌ها می‌توانند باعث واکنش شیمیایی شوند. هورمون‌های شما نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، بنابراین گاهی چرخه خواب شما به علت عدم تعادل هورمونی مختل می‌شود.

3. مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید از عوامل مختل کننده چرخه خواب است.

کسانی که مشکلات تیروئید دارند، از آپنه خواب رنج می‌برند. آپنه یا وقفه‌ی تنفسی خواب به شرایطی گفته می‌شود که فرد در هنگام خواب دچار وقفه تنفسی می‌شود. این مورد باعث بیداری‌های مکرر می‌شود. بنابراین پس از بیدار شدن، ممکن است به جای انرژی، احساس خستگی کنید. اختلال عملکرد تیروئید اغلب منجر به اختلال در ریتم شبانه روزی نیز می‌شود.

4. کمبود منیزیم

منیزیم یک عنصر ضروری است که بر خواب شما تأثیر مستقیم می‌گذارد. اگر بدن شما فاقد این ماده مغذی باشد، ممکن است برای شما دشوار باشد که آرام بخوابید . علاوه بر این، انقباض عضلانی یا سندرم پای بی قرار نیز به دلیل سطوح پایین منیزیم ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که اغلب از مکمل‌ها برای درمان بی خوابی استفاده می‌شود.

5. گیاهان

یاهان از عوامل مختل کننده چرخه خواب هستند

هنگام قرار دادن گیاهان در اتاق خواب خود باید مراقب باشید. برخی از گیاهان خانگی می‌توانند برای انسان سمی باشند. اگر از آسم رنج می‌برید، برخی از گیاهان ممکن است باعث ایجاد بازگشت این بیماری شوند زیرا به آنها حساسیت دارید. علاوه بر این، کپک یا سایر باکتری‌های موجود در خاک می‌تواند باعث آسیب شوند و در نتیجه کیفیت خواب شما را بدتر کنند.

6. سندرم پای بیقرار

سندرم پای بیقرار  از عوامل مختل کننده چرخه خواب است

این سندرم معمولاً با تمایل به حرکت اندام به دلیل احساسات ناخوشایند در پاها مشخص می‌شود. بنابراین شما مجبورید از خواب بیدار شوید تا سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش در پاها را متوقف کنید. شدت این سندروم در افراد مختلف، متفاوت و در افراد پنجاه ساله شایع‌تر است. این سندرم می‌تواند علت اختلال خواب یا یکی از عوارض جانبی آن باشد.

7. خوابیدن با بخاری روشن

خوابیدن با بخاری روشن  از عوامل مختل کننده چرخه خواب است

در شب، دمای بدن ما اندکی کاهش می‌یابد تا سیگنالی را بدهد که زمان به خواب رفتن است. با این حال، اگر بخاری در اتاق خواب روشن باشد، بدن شما ممکن است تشخیص ندهد که زمان خواب است. علاوه بر این، بخاری‌ها مقدار زیادی مونوکسیدکربن تولید می‌کنند. این گاز ممکن است در مقادیر زیاد برای سلامتی ما مضر باشد.

آیا شما نیز از مشکلات خواب رنج می‌برید؟ به نظر شما چه مواردی پنهان دیگری وجود دارند که چرخه خواب را مختل می‌کنند؟

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.