8 نشانه گزگز دست‌ و پاهایتان

اکثر مردم در برخی مواقع گزگز دست‌ را تجربه می‌کنند. همچنین این احساس را افراد در هنگام خوابیدن بازوهایشان نیز تجربه می‌کنند. تقریبا در تمام این موارد گزگز شدن‌ها، مشکلی در سیستم اعصاب ایجاد شده‌است. در اینجا هشت موردی که ممکن است باعث گزگز دست‌ شما شود، برای شما آورده‌ایم:

گزگز دست‌ها

8 دلیل سوزن سوزن شدن دست‌ها

1. دست یا پای شما به خواب رفته باشد

تقریبا برا همه ما پیش ‌آمده‌است که وقتی دست یا پاهایمان به خواب می‌رود بلافاصله احساس گزگز دست‌ و پا را تجربه می‌کنیم. نام رسمی این بیماری پارستزی موقت است. Kelsey Satkowiak، متخصص مغز و اعصاب می‌گوید:” این زمانی اتفاق می‌افتد که روی یک عصب فشار وارد شود. هنگامی که عصب فشرده می‌شود، نمی‌تواند به درستی به مغز سیگنال دهد. سپس، هنگامی که فشرده‌سازی از رو عصب برداشته می‌شود، سیگنال‌ها به طور نامنظم ارسال می‌شوند و احساس سوزن و سوزن آشنا اما ناراحت‌کننده را تجربه می‌کنید.” خوشبختانه، هنگامی که حرکت می‌کنید، فشار روی عصب کاهش می‌یابد و احساس ناراحت‌کننده گزگز در بیشتر افراد سالم ظرف چند ثانیه برطرف می‌شود.

2. رادیکولوپاتی

رادیکولوپاتی زمانی رخ می‌دهد که یک عصب تحت فشار قرار گیرد، معمولاً در نخاع، که می‌تواند باعث طیف وسیعی از علائم، از جمله سوزن سوزن شدن شود.با گذشت زمان، سوزن سوزن شدن می‌تواند به بی حسی و ضعف در ناحیه آسیب‌دیده تبدیل شود. اینکه دقیقاً کجا رادیکولوپاتی را تجربه می‌کنید بستگی به این دارد که چه عصبی تحت فشار قرار گرفته‌است. برای مثال رادیکولوپاتی دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افتد که عصب گردن تحت فشار قرار می‌گیرد و منجر به گزگز، درد و ضعف در شانه، بازوها و دست‌ها می‌شود.

3. سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال یکی از دلایل بسیار شایع گزگز در دستان است. معمولاً سوزن سوزن شدن با درد، بی حسی و ضعف همراه است، اما معمولاً فقط در یک دست اتفاق می‌افتد و همه انگشتان به جز انگشت کوچک را درگیر می‌کند. تونل کارپال نوع خاصی از عصب فشرده است. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که عصب میانی، یکی از سه عصب اصلی بازو، در ناحیه‌ای از مچ دست به نام تونل کارپال فشرده شود. علائم تونل کارپال می‌تواند در صبح‌ها بدتر شود. همچنین در زنان سه برابر بیشتر است و می‌تواند در افرادی که باردار یا شیرده هستند تشدید شود.

4. عفونت

همه انواع عفونت‌های ویروسی می‌توانند باعث گزگز دست شوند و بسته به نوع عفونت، قسمت‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر گزگز شما ناشی از عفونت باشد، احتمالاً علائم دیگری مانند تب، لرز، سرفه یا حالت تهوع را تجربه خواهید کرد. به طور مثال زونا معمولاً با علائم آن تشخیص داده می‌شود که اغلب به صورت سوزن سوزن شدن یا سوزش روی پوست، احتمالاً دست‌ها، شروع می‌شود.

5. فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا وضعیتی است که باعث درد در سراسر بدن می‌شود و همچنین می‌تواند باعث سوزن سوزن شدن دست شود. این به دلیل مشکلات پردازش حسی در سیستم عصبی مرکزی است، بنابراین اغلب با علائم دیگری مانند درد، خستگی و اختلالات شناختی همراه است. متأسفانه، هیچ آزمایش قطعی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد.

6. نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی می‌تواند باعث سوزن سوزن شدن انگشتان شود که اغلب با بی حسی همراه است که از بین نمی رود. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوعی نوروپاتی یا آسیب عصبی دارند. نوروپاتی در افراد مبتلا به دیابت که قند خون ضعیفی دارند، شایع است. نوروپاتی محیطی به ویژه در بیماران دیابتی شایع است. اگرچه می‌تواند بازوها و دست‌ها را درگیر کند، اما اغلب در پاها و انگشتان رخ می‌دهد. هیچ درمانی برای نوروپاتی محیطی وجود ندارد، اما کنترل سطح قند خون می‌تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

7. شرایط عصبی

اختلالات در سیستم عصبی مرکزی، از جمله مغز، می‌تواند منجر به احساس سوزن سوزن شدن شود. به عنوان مثال، ام اس می‌تواند باعث گزگز در دست شود. مثال دیگر، سندرم پارسوناژ-ترنر است. این یک بیماری عصبی است که به طور ناگهانی پس از یک عفونت ویروسی ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث گزگز، همراه با درد در گردن، شانه‌ها و مچ دست شود.

8. آسیب عصبی

هر نوع آسیب عصبی، از جمله ضربه، جراحت یا سوختگی، می‌تواند باعث گزگز در دست شود. آسیب عصبی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

پارستزی مزمن – ناهنجاری در ارتباطات بین اعصاب – نوروپاتی محیطی – آسیب به سیستم عصبی که بین سیستم عصبی مرکزی و بقیه بدن ارتباط برقرار می‌کند. بیشتر علل گزگز در دست‌ها یا انگشتان شروع کندی دارند و در طی ماه‌ها تا سال‌ها ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند و اگر به درستی تشخیص داده نشود و درمان نشود ممکن است آسیب عصبی دائمی رخ دهد پس اگر گزگز دست یا پاهایتان با علایم دیگری همراه بود و بعد مدتی کوتاه قطع نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.