44287582 - mother scolds her child

9 راه برای انتقاد از فرزندان خود بدون از بین بردن عزت نفس آنها

همه ما دوست داریم فرزندانمان با احساس اعتماد به نفس نسبت به خود بزرگ شوند، بنابراین ممکن است از ترس اینکه به آن‌ها آسیبی بزنیم از تنبیه و انتقاد آنها اجتناب کنیم. اما اصلاح رفتار بد مهم است، بنابراین خوب است که راهی برای انتقاد نرم از آن‌ها پیدا کنیم.

ما در در دینو می‌خواهیم به شما و فرزندانتان کمک کنیم احساس شادی و اعتماد به نفس داشته باشید پس این پیشنهادات علمی را در مورد راه‌هایی برای انتقاد به فرزندان خود بدون تأثیر منفی بر عزت نفس آنها بخوانید.

راه هایی برای انتقاد کردن از فرزندانتان بدون تاثیرگذاری منفی:

انتقاد نرم از فرزند

1. مشکل را توضیح دهید

می‌توانید با آرامش صحبت را با چیزی مانند: «می‌دانم که قصد نداشتی…» شروع کنید، این به فرزندتان نشان می‌دهد که می‌دانید علیرغم اشتباهش، قصد خوبی دارد. سپس می‌توانید یک «اما» اضافه کنید و تأثیر رفتار آنها را توضیح دهید. تمرکز بر اینکه چگونه رفتار آنها بر دیگران تأثیر می‌گذارد، به آنها یادآوری می‌کند که آنها فرد بدی نیستند، اما می‌تواند آنها را تشویق کند تا با دقت بیشتری در مورد عواقب رفتار خود در آینده فکر کنند.

2. به جلو حرکت کنید

بچه‌ها نمی‌توانند کاری را که انجام داده‌اند خنثی کنند، بنابراین یادآوری مداوم اشتباه آن‌ها می تواند باعث شود آنها نسبت به خودشان احساس بدی داشته باشند. درعوض، می‌توانید به آنها کمک کنید تا برنامه‌ای برای اینکه چگونه می‌توانند اوضاع را درست کنند، بچینند. از آنها سؤالاتی بپرسید، مانند “چه کاری می‌توانید انجام دهید تا آنها احساس بهتری داشته باشند؟”. این کار می‌تواند به آنها کمک کند تا به فکر کردن در مورد چگونگی اصلاح اشتباهات خود عادت کنند.

3. حل مشکل

صحبت با فرزندتان

در مرحله بعد، می‌توانید با صبر و حوصله فرزندتان را از طریق راه‌هایی برای حل مشکلاتش راهنمایی کنید. با به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های مختلف، به آنها کمک کنید تا تفکر خود را گسترش دهند و وقتی راه‌حل‌های آن‌ها جواب داد، می‌توانید آن‌ها را تحسین و تشویق کنید. برای آن‌ها بسیار با ارزش است که بدانند مشکلی را با موفقیت حل کرده‌اند!

4.  به فرزندتان برچسب نزنید

گفتن جملاتی مانند «تو یک دختر شیطون هستی» یا «تو تنبل هستی» می‌تواند دیدگاه فرزندتان را تغییر دهد و کودکی که فکر می‌کند بد است، احتمالاً بدرفتاری می‌کند. در عوض، مطمئن شوید که رفتار آنها را از شخصیتی که دارند جدا می‌کنید. به آنها یادآوری کنید که بچه خوبی هستند اما انتخاب بدی داشته‌اند.

5. به آنها گوش دهید

صحبت کردن با کودکان

واقعاً مهم است که به فرزندتان توجه کنید و نشان دهید که به آن‌ها اهمیت می‌دهید. به آنها گوش دهید تا توضیح دهند که چه اتفاقی افتاده است. این کار می‌تواند راه خوبی برای توجه به الگوها باشد. اگر آنها همیشه در هنگام حسادت، بد رفتاری می‌کنند، این یک فرصت عالی برای بحث در مورد احساسات آن‌ها و صبت کردن است.

6.  تمرکزتان روی یادگیری فرزندتان باشد

تمرکز خود را بر روی یادگیری آن‌ها بگذارید نه تنبیه‌شان. به آنها عواقب و نتیجه کارشان را نشان بدهید و به آنها توضیح دهید که این کار باعث می‌شود یاد بگیرند که دیگر فلان کار ناپسند را انجام ندهند. به آنها اطمینان دهید که می‌توانند در آیند تلاش بیشتری داشته باشند و بهتر عمل کنند.

همچنین، هنگامی که تعیین مقصر دشوار است، لازم است همه کسانی که درگیر هستند مجازات شوند، زیرا جدا کردن یک کودک می‌تواند باعث شود که احساس قربانی بودن داشته باشند.

7. فریاد نزنید و از کلمات تند استفاده نکنید

تحقیقات نشان می‌دهد که فریاد زدن باعث می‌شود کودکان احساس ترس و ناامنی کنند که می‌تواند منجر به رفتار پرخاشگرانه شود و توهین به کودک می‌تواند اثرات طولانی مدتی از جمله اعتماد به نفس پایین، اضطراب و پرخاشگری داشته باشد. از سوی دیگر، حفظ آرامش باعث می‌شود که کودک شما احساس ‌کند که دوستش دارید و پذیرفته شده‌ است، حتی اگر رفتار بدی داشته باشد.

8. آنها را در جمع تنبیه نکنید

سرزنش کردن فرزندتان در ملاء عام باعث می‌شود که او احساس خجالت کند، که می‌تواند منجر به ناهنجاری اجتماعی در بزرگسالی شود و همچنین باعث رنجش نسبت به والدینش شود و این آخرین چیزی است که هر پدر و مادری می‌خواهد!

9.  به پیشرفت آن‌ها توجه کنید

توجه به پیشرفت کودکان

زمانی که به سیر پیشرفت و رشد کودک خود توجه می‌کنید که در حال تبدیل شدن به چه کسی است، این پیام را برای آنها می‌فرستید که چقدر دوستشان دارید و به آن‌ها توجه و ایمان دارید.

آیا نکات دیگری وجود دارد که بخواهید به این لیست اضافه کنید؟ شما از چه روشی برای انتقاد فرزندانتان استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.