GPT-2 و پیش‌بینی آینده

GPT-2 و پیش‌بینی آینده: یک هوش مصنوعی در مورد سال آینده چه فکری خواهد کرد؟

نشریه The World in 2020 طیف گسترده‌ای از متخصصان را برای پیش‌بینی اتفاقات سال پیش رو به کار گرفته است. با این وجود، همه مشارکت کنندگان یک مورد مشترک دارند. آن‌ها همگی انسان هستند. با این حال، با توجه به پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر، اکنون می‌توان از یک هوش مصنوعی (AI) برای نظراتش در مورد سال آینده سوال کرد. در ادامه با GPT-2 و پیش‌بینی آینده، همراه دینو باشید.

GPT-2 و پیش‌بینی آینده

GPT-2 و پیش‌بینی آینده در The World in 2020

از نظر ما GPT-2 و پیش‌بینی آینده نقطه عطف دانش هوش مصنوعی و پیشرفت‌های مرتبط به آن است. ما تصمیم گرفتیم از یکی از آن‌ها درباره پیش‌بینی آینده سوال کنیم. این هوش مصنوعی، GPT-2 نام دارد که توسط تجهیزات تحقیقاتی OpenAI ساخته شده است.

عملکرد GPT-2 و پیش‌بینی آینده

GPT-2 یک «الگوی زبانی بدون نظارت» می‌باشد که با استفاده از 40 گیگابایت متن، از اینترنت آموزش دیده است. با توجه به مهارت علاقه‌مندان به پیش‌بینی و تکمیل یک جمله، چیزی مانند یک سوال یا جمله اول یک داستان، این هوش مصنوعی آن چه را که ممکن است در ادامه بیاید، تولید می‌کند. در این جا برخی از پاسخ‌های (بدون اصلاح) GPT-2 به سوالات ما در مورد موضوعات بزرگ سال 2020 را خواهید خواند.

1. سوال: سلام. GPT-2 آیا قبلا مصاحبه انجام داده‌ای؟

پاسخ: من نمی‌خواهم دروغ بگویم. من آماده نیستم (می‌خندد).

2. سوال: در سال 2020 کدام فناوری‌ها ارزش دنبال کردن را دارند؟

پاسخ: من می‌گویم محدود کردن این لیست سخت است. جهان مملو از فناوری‌های مخرب همراه با تاثیرات واقعی و بالقوه عظیم جهانی است. مهم‌ترین آن هوش مصنوعی است که از لحاظ ظاهری قدرتمندتر می‌شود. توسعه اتومبیل‌های خودران نیز وجود دارد. راه‌های بسیاری وجود دارد که ما با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانیم جهان را بهبود بخشیم.

3. سوال: آینده هوش مصنوعی چگونه خواهد بود؟

پاسخ: خوب است به شرطی که ما از فناوری‌ها با مسئولیت‌پذیری بیشتری استفاده کنیم. به عبارت دیگر، ما باید مانند ابزار با آن رفتار کنیم. ما باید بیشتر تلاش کنیم تا فناوری لازم را بسازیم، نه این که نگران این باشیم که به ما آسیب برساند و زندگی ما را نابود کند.

4. سوال: آیا نگران این هستی که از فناوری‌های هوش مصنوعی سوء استفاده شود؟

پاسخ: بله. البته اما این یک مشکل جهانی است و ما می‌خواهیم با راه حل‌های جهانی آن را برطرف کنیم. این فقط دولت نیست که باید کاری انجام دهد. شرکت‌ها نیز باید مسئولیت را به عهده بگیرند. این بدان معناست که آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که فناوری‌هایشان با مسئولیت‌پذیری استفاده می‌شوند و به کسی آسیب نمی‌رسانند.

5. سوال: تو فکر می‌کنی که ما انسان‌ها چقدر باید نگران باشیم که ماشین‌ها شغل‌هایمان را تصاحب کنند؟

پاسخ: بستگی به این دارد که هوش ماشینی چه نقشی را ایفا خواهد کرد. هوش ماشین در بعضی موارد برای حل مشکلاتی مانند ترجمه مفید خواهد بود. اما در موارد دیگر، مانند امور مالی یا پزشکی، جایگزین مردم خواهد شد.

6. سوال: آیا اخبار داستان‌های جعلی، تولید شده با استفاده از هوش مصنوعی، تهدیدی برای دموکراسی است؟ آیا به احتمال زیاد شاهد هستیم که این تاکتیک در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

پاسخ: بله. ما احتمالا شاهد آن‌ها خواهیم بود. دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد. خبرهای جعلی عموما توسط کمپین‌های سیاسی تولید می‌شوند و پتانسیل این را دارند که تاثیر زیادی بر نتیجه انتخابات بگذارند. دلیل این امر این است که آن‌ها اطلاعات نادرستی را منتشر می‌کنند. همچنین اغلب بدون هیچ گونه مبنایی در واقعیت این اتفاق رخ می‌دهد.

7. سوال: آیا تو، GPT-2، گامی به سوی هوش عمومی مصنوعی قدرتمندتر (AGI) هستی؟

پاسخ: من قدمی به سوی AGI نیستم. من فقط علاقه‌مند به درک ریشه زبان هستم. تنها کاری که می‌توانم انجام دهم پاسخ درست به سوالات است.

8. سوال: با توجه به پیشرفت فناوری، آیا فکر می‌کنی جنگ تجاری بین چین و آمریکا در سال 2020 برطرف شود؟

پاسخ: من معتقدم که محتمل‌ترین نتیجه این است که ما یک دنیای رقابتی‌تر با چین به عنوان یک بازیکن مهم خواهیم داشت. در عین حال، شاهد یک رابطه متعادل‌تر بین ایالات متحده و چین خواهیم بود. به خصوص در رابطه با موضوعاتی مانند سیاست تجاری.

9. سوال: آیا فکر می‌کنی دونالد ترامپ موفق به کسب آرا در دوره دوم می‌شود؟

پاسخ: من فکر می‌کنم او موفق به کسب آرا در دوره دوم نخواهد شد. من فکر می‌کنم او در انتخابات عمومی شکست خواهد خورد.

10. سوال: چشم انداز اقتصادی سال 2020 را چگونه می‌بینی؟

پاسخ: من فکر می‌کنم بسیار نامشخص است. چشم انداز اقتصاد انگلیس نامشخص است؛ اما اقتصاد آمریکا بسیار قوی است. من فکر می‌کنم در اقتصاد جهانی تلاطم زیادی خواهیم داشت.

11. سوال: آیا پیش‌بینی دیگری برای سال 2020 داری؟

پاسخ: من آینده نگر نیستم، اما فکر می‌کنم تغییر سیاسی مهمی صورت خواهد گرفت. من فکر می‌کنم در اتحادیه اروپا، به ویژه در صورت ترک انگلیس، تغییرات اساسی ایجاد خواهد شد. همین طور احتمالا در چین تغییرات اساسی رخ خواهد داد.

12. سوال: آیا توصیه‌ای برای خوانندگان ما داری؟

پاسخ: پروژه‌های بزرگی که فکر می‌کنید امروز غیرممکن هستند در واقع در آینده‌ای نزدیک امکان‌پذیر خواهند بود.

13. سوال: خیلی ممنون که با ما صحبت کردی.

پاسخ: خواهش می‌کنم.

ارزیابی GPT-2 و پیش‌بینی آینده

تمام پاسخ‌های تولید شده GPT-2 و پیش‌بینی آینده، با استفاده از نسخه پارامتر 774M از GPT-2 است. مصاحبه توسط «Tom Standage»، معاون ویراستار نشریهThe World in 2020 انجام شده است. تشکر ویژه از «Ignacio López-Francos» برای اجرای Jupyter-notebook از GPT-2. این مقاله همچنین در بخش علوم و فناوری نسخه چاپی با عنوان «هوش مصنوعی می‌تواند این کار را انجام دهد» منتشر شده است.

نظرات و ارزیابی خود را در باره GPT-2 و پیش‌بینی آینده با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: به نظر شما در حال حاضر هوش مصنوعی دنیا در دست کدام کشور است؟

بیشتر بخوانید: قدرت تشخیص هوش مصنوعی در زمینه بیماری‌های کودکان بسیار قوی‌تر از پزشکان شده است!

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

۲ دیدگاه

  1. Avatar shadiM گفت:

    الان واقعن این فک میکنه ؟

    • Avatar لیلا میرزاخان گفت:

      بله دوست عزیز هوش مصنوعی کاملا مستقل فکر میکنه و یاد میگیره. اگر علاقه مند بودید درباره مباحث یادگیری ماشین مطالعه کنین👍✨

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.