SN11 فضاپیمای جدید Starship

SN11 فضاپیمای جدید Starship توسط SpaceX به سکوی پرتاب خود منتقل شد

SpaceX روز گذشته از آماده‌سازی نمونه جدید فضاپیمای استارشیپ برای پرتاب آزمایشی خبر داد. با توجه به تصاویر منتشر شده، SN11 فضاپیمای جدید Starship توسط SpaceX به سکوی پرتاب خود منتقل شد. در ادامه با جزییات بیشتر همراه دینو باشید.

SN11 فضاپیمای جدید Starship

همان طور که در جریان هستید طی روزهای گذشته، فضاپیمای SN10 شرکت SpaceX پس از موفقیت در پرتاب آزمایشی خود، چند دقیقه پس از فرود بر اثر نشت متان منفجر شد. با این وجود، «ایلان ماسک» (Elon Musk)، تنها پنج روز پس از این انفجار، فضاپیمای جدید دیگری را به سکوی پرتاب خود منتقل کرده است. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهند که SN11 فضاپیمای جدید Starship بعد از ظهر روز دوشنبه 8 مارس 2021 توسط یک جرثقیل بزرگ روی سکوی پرتاب سایت این شرکت در تگزاس سوار شده و آماده پرتاب است. این فضاپیمای جدید در روزهای آینده پرواز آزمایشی خود را تجربه خواهد کرد و امیدواریم بدون انفجار مانند نمونه قبلی، از آزمایش خود سربلند بیرون بیاید.

SN11 فضاپیمای جدید Starship
SN11 فضاپیمای جدید Starship در سکوی پرتاب
SN11 فضاپیمای جدید Starship در مرحله آماده‌سازی برای آزمایش

شرکت SpaceX قصد دارد با استفاده از یک فضاپیمای دارای قابلیت فرود مجدد متشکل از Starship (بخش حمل مسافر) و تقویت کننده موشک (Super Heavy)، انسان‌ها را به مریخ بفرستد؛ اما، ابتدا یک سری طولانی از نمونه‌های اولیه را آزمایش می‌کند تا به نتیجه دلخواه برسد. ایلان ماسک برای تکمیل ساخت 216 میلیون دلاری استارشیپ که قبلا با نام «BFR» شناخته می‌شد، در سایت توسعه تگزاس اسپیس ایکس به دنبال پرتاب نمونه دیگری از این فضاپیماها است.Starship SN10 پس از فرود در جزیره South Padre تگزاس در 3 مارس 2021 منفجر شد و SN11 طراحی کاملا مشابه با نمونه قبلی خود دارد. همین موضوع احتمال شکست پروژه جدید را بالا می‌برد.

فضاپیمای SN10

فضاپیمای SN10 در طی اولین پرواز آزمایشی خود در ارتفاع بالا، شش مایل به هوا بلند شد و در این مرحله رکورد ارتفاع خود را شکست. این مدل مانند نمونه‌های قبلی SN8 و SN9 بدون مشکل و سوختن توانست پرواز کند و با موفقیت فرود آمد. متاسفانه پس از حدود 10 دقیقه به دلیل نشت گاز متان منفجر شد. برخی منابع حدس می‌زنند که پایه‌های فرود متصل به پایه SN10 به درستی در جای خود مستقر نشده بودند که همین امر باعث سقوط فضاپیما و خرد شدن لوله‌های متان شده است.

فضاپیمای SN10

سگ رباتی بوستون داینامیکس

ماسک پس از سانحه، Spot، سگ رباتی چهار پای زرد از «بوستون داینامیکس» (Boston Dynamics) را که توسط SpaceX به «زئوس» (Zeus) تغییر نام یافته، برای بازرسی از محل مستقر کرد. این ربات که برای استفاده در محیط‌های بسته یا فضاهای داخلی مناسب است، می‌تواند محیط خود را نقشه‌برداری، موانع را احساس و از آن‌ها دوری کند، از پله‌ها بالا برود و همچنین درها را باز کند. این ربات کاربردی، بهترین جایگزین انسان برای بازرسی تجیزات، بررسی محیط و استشمام نشت هیدروکربن در مناطقی است که برای کارگران انسانی بیش از حد خطرناک هستند. زئوس که به دوربین و سنسورهای حرارتی مجهز است، برای جستجو در محیط‌هایی استفاده می‌شود که هیچ کارگر انسانی SpaceX نمی‌تواند در آن‌ها مقاومت کند.

زئوس سگ رباتی بوستون داینامیکس

نظر شما درباره پرتاب SN11 فضاپیمای جدید Starship چیست؟ آیا این پرتاب موفقیت‌آمیز خواهد بود؟ دیدگاه‌های خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Daily Mail

بیشتر بخوانید: ناسا در حال راه‌اندازی یک شبکه تلفن همراه 4G در ماه است

بیشتر بخوانید: عکس جدید دیوانه کننده هابل از عمق کهکشان‌های دور و ستاره‌های فروزان

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

۲ دیدگاه

  1. Avatar FarzamGD گفت:

    به نظر من که خیلی جالب می‌شه این دفعه.
    امیدوارم رکوردای بیشتری‌م به ثبت برسونن.
    فقط نترکه 😅 همین کافیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.