سلاح گرم در ایران

اگر استفاده از سلاح گرم در ایران آزاد شود چه خواهد شد؟ (به همراه آمار نزاع خیابانی)

ایران یکی از کشورهایی است که آمار نزاع‌های خیابانی آن همواره در صدر جداول جهانی بوده است؛ نه فقط گزارش‌های جهانی، بلکه آمارهای منتشرشده داخلی نیز این مسئله را تائید کرده و نه تنها شاهد کاهش آن در سال‌های جاری نبوده‌ایم، بلکه آمارها از افزایش نزاع‌های خیابانی می‌گویند. درنتیجه تصور کنید اگر سلاح گرم در ایران آزاد شود چه خواهد شد؟

آمار تلخ درگیری های خیابانی

طی آماری که در اواخر مردادماه سال 1397 منتشر شد، تنها طی چند ماه نخست امسال، تعداد 146 هزار و 500 نفر در پی صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد 99 هزار و 90 نفر مرد و 47 هزار و 409 نفر زن بودند. این آماری است که به‌طور رسمی از سوی پزشکی قانونی کشور منتشرشده است. این آمار به نسبت مدت‌زمان مشابه در سال گذشته، تا 2 دهم درصد افزایش داشته و استان تهران با بیش از 25 هزار مراجعه‌کننده نزاع خیابانی، در صدر جدول است.

دعوا

جامعه بی طاقت شده است!

در سال 1396 خورشیدی، تحلیلگران، روشنفکران و مسئولان امنیت اجتماعی، از نگاه وحشت‌زده خود به این آمار سخن گفتند؛ به گفته امید محبی دبیر ستاد ملی صبر (صلح، بخشش و رضایت) قوه قضائیه، تعداد زیادی پرونده‌های قصاص وجود داد که به خاطر بوق زدن و جای پارک، فردی کشته‌شده و اغلب این افراد ازنظر اجتماعی سطح پایین نیستند و بعضاً دارای تحصیلات عالی و شغل مناسب هستند. بامطالعه سخنان این افراد می‌توان دلایل وحشت آنها از وضعیت تلخ کنونی اجتماع را به‌طور ملموسی درک کرد.

اتفاق‌نظر کارشناسان این حوزه در ریشه‌یابی، به مسائل اجتماعی ختم می‌گردد. بی‌طاقت شدن جامعه، عدم از خود گذشتگی، عدم کنترل اشخاص بر عملکرد خود در زمان عصبانیت، نادیده گرفتن حقوق شهروندی افراد توسط یکدیگر، زورگویی برخی از افراد، انتخاب نزاع به‌عنوان بهترین راه‌حل و… ازجمله دلایلی است که جامعه فعلی ایران را به یک میدان جنگ مبدل کرده است.

متأسفانه استفاده از سلاح سرد ازجمله چاقو، قفل فرمان، زنجیر چرخ و چوب، به کشته شدن افراد بسیاری در این نزاع‌های خیابانی می‌انجامد. همچنین به‌تازگی شاهد گزارش‌هایی از استفاده از سلاح گرم در ایران در نزاع‌ها هستیم. باوجودآنکه حمل اسلحه بدون مجوز در ایران مجازات بسیار سنگینی را در پی دارد، اما بازهم آمار استفاده از سلاح گرم در چنین نزاع‌هایی تأمل برانگیز است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به درگیری‌های قومیتی در برخی استان‌های کشور اشاره کرد که همواره با استفاده از سلاح گرم همراه است.

نزاع

اگر سلاح گرم در ایران آزاد شود چه خواهد شد؟!

در برخی از کشورهای جهان، استفاده و نگهداری سلاح گرم و اسلحه، با عبور از ضوابط در نظر گرفته‌شده، کاملاً قانونی است. رسیدن به سن قانونی، دریافت مجوز آموزش استفاده از سلاح، گواهی عدم مشکلات روانی و یا توصیه‌نامه پلیس، ازجمله این شرایط است. بااین‌وجود آمار استفاده از سلاح گرم در این کشورها، گاها کمتر از کشورهایی است که قوانین سخت‌گیرانه ای را برای استفاده از اسلحه وضع کرده‌اند.

همان‌طور که گفته شد، استفاده از سلاح گرم در ایران حتی باوجود قوانین تنبیهی سنگین و جزای طولانی‌مدت، همچنان ادامه دارد. همچنین به‌تازگی شاهد اخبار جالب‌توجهی هستیم که می‌تواند به نگرانی ما در این زمینه دامن زده و به‌عنوان یک زنگ خطر تلقی شود. به‌عنوان‌مثال چندی پیش با حضور 2 فرد دریکی از نمایندگی‌های فروش خودرو در استان همدان، اعتراض این 2 فرد به تأخیر در تحویل خود به یک نزاع مبدل شده و مدیر نمایندگی موردنظر، با بیرون آوردن اسلحه خود یکی از افراد را از پای درآورده و پس از قفل شدن اسلحه و عدم شلیک مجدد، با چاقو به جان فرد دوم افتاده است.

همچنین می‌توان به تیراندازی ماه‌های اخیر در مشهد اشاره کرد. حال با این وضعیت و آمارهای منتشرشده از سوی قوه قضاییه و پزشکی قانونی کشور، تصور کنید که استفاده از سلاح گرم در ایران نیز آزادشده و مردم با عبور از ضوابط نه چندان دشوار، امکان در اختیار گرفتن سلاح گرم و نگهداری اسلحه را پیدا کنند. به‌طور حتم آنگاه این آمار به یک فاجعه جهانی مبدل خواهد شد!

سلاح گرم

وظیفه دولت و متخصصان اجتماعی در این زمینه بسیار خطیر و مهم است؛ فرهنگ‌سازی و پرداختن مستقیم به این مسئله به همراه آموزش، نمایش عواقب عدم کنترل خشم و عصبانیت افراد که در موارد ساده منجر به نابودی زندگی آنها تا ابد شده است، تشویق افراد به کنترل و پیدا نمودن راه‌حل قانونی، تشویق به ازخودگذشتگی، کاهش تشنج‌های اجتماعی با برطرف کردن مشکلات مردم، کمک به کنترل روانی جامعه و ده‌ها مورد دیگر درزمینه بهبود وضعیت اجتماع، ازجمله مواردی است که می‌تواند به کاهش نزاع و درگیری‌های خیابانی کمک نماید. توصیه ما به شما عزیزان نیز حفظ آرامش و پرهیز از درگیری‌های فیزیکی است. در حال حاضر، دست‌کم هر دقیقه، 1 نزاع خیابانی تنها در استان تهران به ثبت می‌رسد.

امتیاز: 4.5 از 5 (13 رای)

۱۴ دیدگاه

 1. Avatar امیر گفت:
  1

  وای به روزی که اسلحه در این مملکت آزاد بشه

 2. Avatar محمد گفت:
  1

  با توجه به نظرات دوستان که همه شون قریب به اتفاق صورت مسله رو پاک کردن میشه گفت مردم این کشور به نوعی نارسیسیم(خودشیفتگی) مزمن مبتلا هستند”کل جهان خرابه هستش فقط ما خوبیم چون یه بابایی بنام کیانوش در پانزده هزارسال پیش اینجا یه اشتباهی کرد حکومت تشکیل داد و ما شنیتی با اون ارتباط خونی داریم و فلان وبیسار” هیچ وقت قادر به رویارویی با مشکلات نیستن و پیشرفت خودشون رو مشروط به مشکلات دیگران”نظیر فرمایش اون دوستی که میگفت آمریکای وحشی و فلان” ولی من دارم به این فکر میکنم که اگه روزی سلاح گرم تو ایران مجاز بشه چند میلیون انسان کشته میشن چون تو مسایل عادی و پیش پا افتاده این ملت هنوز اون فرهنگ لازم رو از خودش نشون نداده برای مثال بیشتر افراد مشکلات اقتصادی و تبعاتش رو گردن دولت میاندازن در صورتی خودشون تو منفعتگرایی شخصی از راننده تاکسی گرفته تا شهردار با توجه به سطح امکانات عرصه رو به تنگ نگه داشتن وگرنه این کشور با این منابع خدادادی واسه همه کافیه. ولی واسه حرف زدن مثل خود من و دوستان همه قیافه های روشنفکری و …. میگیرن و علامه دهرن. براستی همه چیز تو فرهنگ ختم نه ظاهرسازی و شعارهای تمدنی وقتی شخصی فرهنگ(شعور) احترام به حقوق دیگران رو نداره مسلح و غیر مسلح بودنش تو رفتارش هیچ تاثیری نداره

  • Avatar امیرحسین آریایی گفت:
   0

   به به بسیار ممنون از نظر شما دوست عزیز.بسیار عالی بود خوشحالم که مطلب بنده ارو مطالعه کردید.

  • Avatar Me گفت:
   0

   این نوشته آنقدر غلط دستوری داره و جملاتش بی سر و ته و نامفهوم اند، که خواندنش، چه رسد به نقد کردنش، آزاردهنده است.
   نکاتی که در ادامه می آید رو رعایت کن تا در آینده نظراتت جدی گرفته بشه و بتونی به درستی نظراتت رو به دیگران منتقل کنی:
   1. چیزی داریم به نام “علائم نگارشی” مثل نقطه، ویرگول، نقطه-ویرگول و … که در نوشته ها استفاده می شوند تا فهمیدن آن نوشته را برای خواننده ممکن و راحتتر کنند.
   2. بعد از نوشتن یک متن، نگارنده باید متنش را دوباره بخواند واشتباهاتش را اصلاح کند تا خواندن متنش برای دیگران به عملی سخت و آزاردهنده تبدیل نشه.

   • Avatar arash گفت:
    0

    من که مطلب رو به راحتی گرفتم احتمالا تو خیلی خنگی!

    • Avatar همر گفت:
     0

     Me خنگ نیستن ، اونی خنگه که بلد نیست درست حرف بزنه و با توهین به دیگران منظورشو می رسونه

 3. Avatar mitil گفت:
  0

  دوست عزیز متنی رو که نوشتی خوندی خودت ؟

 4. Avatar سعید.فا گفت:
  0

  با دولت کنونی که ما داریم، امار نزاع خیره کننده ی بالامونم تو چشمه
  این پست شمام یه بحث کلیشه ای هستش که همینجور نشستین مطرحش کردین
  مردمی که به تنگ امده اند با این سیاست های بچگانه، اقتصاد خراب، فرهنگ فروپاشیده شده، چیزی بهتر از این نصیب کشور نمیشه

 5. Avatar Me گفت:
  0

  متاسفانه جامعه ی ایران از فرهنگ و تمدن و اخلاق دیرینه اش بسی فاصله گرفته است.
  اگر به این گفته ها که “آنچه برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندید، و آنچه بر خود نمی پسندید، بر دیگران هم نپسندید” و “خشم و عصبانیت با دیوانگی آغاز و با پشیمانی پایان می پذیرد” توجه شود (هم از جانب مردم و هم از جانب مسئولان)، بسیاری از مشکلات کشور ح خواهد شد و فرهنگ و آرامش بر جامعه حکمفرما می شود.

  اما اصلا لزومی هم در آزاد کردن سلاح گرم نیست. هر غلطی که آمریکایی ها کردند که ما هم نباید تکرارش کنیم. آمریکا از آغاز تاسیسش، غرب وحشی بوده است و سلاح جزئی از تمدنش شده است. حال بماند که در حال حاضر حداقل 60% مردمش مخالف آزادی حمل سلاح هستند؛ اما لابی های قدرتمند شرکت های اسلحه سازی که از سال 1950 به طور متوسط 9.9 میلیارد دلار در سال درآمد داشته اند (12.4 میلیارد دلار در 2017) مانع از ممنوعیت مالکیت سلاح می شوند.

  • Avatar همر گفت:
   0

   بسیار عالی و دقیق اشاره کردید

 6. Avatar سام ایرانی گفت:
  0

  احمقانه دیدن مردم سبب کم طاقتی مردم هست..کسی خوشی نزده زیر دلش که اصلحه برداره مردم کشی راه بندازه……چرا ربطش میدهید به فاجعه جهانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟کل قضیه مجاز کردن اصلحه از دید شما مشکل دار آقا جان……می ترسی یکی دخل ت رو بیاره….دروغ به مردم نگویید…این مردم وفادار به خون شهدا بودند..چرا دزد رو میگیرید تصویرش رو نشون نمیدهید…بعدش آزادنه توی کانادا ول میچرخه؟ عیب مملکت اینه برخی بیسواد معلم سواد دارها شده اند….مملکت را وقتی با چماق بگیری جواب سلاح هست…مردم شغال نیستند که برای یکدیگر دندان نشان دهند…مردم…بنی آدم اند…بنی آدم اعضای یکدیگرند…جو مسموم نکنید…..لطفا

  • Avatar امیرحسین آریایی گفت:
   0

   عزیز ما که متوجه نشدیم شما خلاصه نقطه نظرتون چی بود. تقریبا به همه بخش ها حمله کردید.اگر در آرامش نظر می دادید متوجه میشدیم منظورتون رو اما مستقیما به زمین و زمان حمله کردید. ظاهرا آزاد شدن سلاح گرم قطعا برای افراد عصبانی مانند شما خطرساز خواهد بود. پاسخ شما به آمار رو به افزایش نزاع های خیابانی چی هست پس؟

   • Avatar سعید.فا گفت:
    0

    امیرحسین جان! شمام بیخودی شلوغش کردی
    فیلمای “Purge” رو دیدی، جوگیر شدی، انشا نوشتی جای مقاله

  • Avatar سعید.فا گفت:
   0

   سام جان، اول اینکه اصلحه نه، و اسلحه! دوم، وفای مردم رو ندوز به خون شهدا، شاید یکی وفا نداره بش!
   با بقیه حرفات موافقم…
   “یکی که کولبره، قاچاقچی محسوبش میکنن! یکیم که پولبره، میره کانادا عشق و حال، آزادانه ول میچرخه تو مملکت!” هنوزم هست امثال این پولبرا

   “همرنگ مردم نمیشوید، باشه/چرا مردم را رنگ میکنید؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.