Omicron: علائم آخرین نوع Covid چیست و آیا باید نگران باشیم؟

سویه Omicron (امیکرون) آخرین جهش شناخته‌شده از ویروس کرونا است که اثرات آن و میزان انتقال آن نسبت به سویه‌های قبلی، در حال بررسی و آزمایش است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفته است که نوع امیکرون به احتمال زیاد گسترش بیشتری دارد و خطر “بسیار بالا” جهانی را نشان می‌دهد. آژانس بهداشتی نیز آن را “نوع نگرانی” نامیده است. دانشمندان و کارشناسان چشم‌های خود بر روی داده‌های آفریقای جنوبی تیز کردند، جایی که این سویه برای اولین بار گزارش شده‌است. این سویه برای اولین بار در بوتسوانا و سپس آفریقای جنوبی گزارش شده‌است، اما از آن زمان به بیش از دوازده کشور گسترش یافته است.

علائم ویروس جدید

علائم نوع Omicron چیست؟

بیمارانی که امیکرون آن‌ها مثبت بوده‌است، این علائم را گزارش داده‌اند:

  • خستگی
  • گلو درد
  • آبریزش بینی
  • سردرد
  • درد بدن

و خستگی یکی از علائم اصلی است که بیماران تا کنون گزارش داده‌اند. علائم دیگر، سردرد خفیف، درد بدن و گلو درد است. اما بر خلاف نوع دلتا، بیماران تا کنون از دست دادن حس چشایی و یا بویایی را گزارش نداده‌اند.

چه کسی تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرد؟

طبق مشاهدات، افرادی که زیر 40 سال سن دارند و جوان تر هستند بیش‌تر درگیر این سویه می‌شوند و افرادی که واکسیناسیون نشده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار می‌گیرند. اثرات نوع Omicron در بیماران سالمند هنوز ناشناخته است.

آیا ما باید در مورد Omicron نگران باشیم؟

تا کنون، تعداد کمی از ابتلا به این سویه در سراسر جهان گزارش شده‌است که در چندین کشور آفریقای جنوبی و همچنین برخی در ایالات متحده، انگلستان، بلژیک، هلند و هنگ کنگ شناسایی شده است. اما آنچه که دانشمندان نگران آن هستند این است که چگونه می‌تواند سریع‌تر گسترش یابد.

نگرانی این نوع ویروس، جهش‌های متعدد آن است. دانشمندان آفریقای جنوبی گفته اند که این سویه حاوی بیش از 30 جهش در پروتئین انسان است و این جهش‌ها به طور قابل توجهی بیشتر از نوع دلتا است. در نتیجه به دلیل نفوذش به پروتئین سریع‌تر منتقل و منتشر می‌شود. همچنین ممکن است نوع جدید اثربخشی تشخیص، مواد مخدر و واکسن‌های موجود را کاهش دهد.

آیا امیکرون با آزمون‌های PCR مشخص می‌شود؟

بله، آزمایشات PCR می‌تواند کسانی را که آلوده به نوع Omicron هستند، شناسایی کند.

دانشمند ارشد، دکتر Soumya Swaminathan به رویترز گفت:

“ما باید آماده و محتاط باشیم، نه وحشت‌زده، چرا که ما در یک وضعیت متفاوت به یک سال پیش هستیم”.

Omicron هنوز هم یک نوع نسبتا جدید است و تحقیقات بیشتری در سطح جهانی در حال انجام است. در حالی که داده‌ها نشان می‌دهد که Omicron “بسیار قابل انتقال” است اما نوع دلتا هنوز نیروی غالب است. تزریق واکسن و استفاده از ماسک می‌تواند در پیش‌گیری از شیوع این ویروس تاثیر‌گذار باشد. پس از مخاطبین دینو خواهشمندیم که نکات لازم را برای جلوگیری و پیش‌گیری از این سویه و سویه‌های قبلی رعایت کنند.

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.