نمادین‌ ترین و معروف‌ ترین سازه های جهان

در این مطلب ما لیستی از معروف‌ ترین سازه های جهان را با شما به اشتراک می‌گذاریم. ساختمان‌های معروفی که در سراسر جهان به خودی خود جلوه‌های نمادینی هستند. آنها به یک مکان خاص یا حتی یک کشور، فرهنگ و شخصیت می‌بخشند. برخی از ساختمان‌های معروف جهان منبع الهام هستند و گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کنند و برخی از بناهای باستانی تاریخچه‌ای از چگونگی زندگی مردم در یک منطقه خاص در گذشته را بیان می‌کنند.

معروف‌ ترین سازه های جهان :

11. Eiffel Tower

برج ایفل

برج ایفل یک سازه نمادین در پاریس، فرانسه است که به نام گوستاو ایفل، مهندس مسئول طراحی و ساخت برج، نامگذاری شده‌است. بین سال‌های 1887 و 1889  ساخته شد و در طول ساخت، به دلیل طراحی آن مورد انتقاد روشنفکران و هنرمندان برجسته قرار گرفت. با این حال، این سازه اکنون یک نماد فرهنگی جهانی در کشور فرانسه و یکی از شناخته‌ شده ترین و معروف‌ ترین سازه‌ های جهان است.

10. Colosseum

آمفی تئاتر فلاویان

کولوسئوم که به آن آمفی تئاتر فلاویان نیز گفته می‌شود، در شهر رم ایتالیا قراردارد. ساخت آمفی تئاتر در سال 72 پس از میلاد در زمان امپراتور وسپاسیان آغاز شد و در سال 80 پس از میلاد در زمان امپراتور تیتوس به پایان رسید. در آن زمان، این سالن بزرگترین آمفی تئاتری بود که تا کنون ساخته شده‌بود و ظرفیت 50000 نفر را داشت. از این آمفی تئاتر برای نمایش‌های عمومی مانند مسابقات گلادیاتوری یا نبردهای دریایی، اعدام، شکار حیوانات، نمایشنامه و بازسازی نبردهای معروف استفاده می‌شد.

9. Big Ben

برج ساعت در انگلستان

بیگ بن نامی است که به زنگ بزرگ ساعت در کاخ وست مینستر داده شده‌است. برج ساعت نام اصلی برجی بود که بیگ بن در آن قرار دارد که در سال 2012، نام آن به برج الیزابت در جشن الماس الیزابت دوم تغییر یافت. این برج به نماد فرهنگی بریتانیا تبدیل شده‌است و به راحتی در سراسر جهان قابل تشخیص است. همچنین به یکی از نمادهای بریتانیا و همچنین نماد دموکراسی پارلمانی تبدیل شده‌است.

8. Taj Mahal

سفر به هند تاج محل

تاج محل  یک بنای مقبره‌ای است که با استفاده از سنگ مرمر سفید ساخته شده‌است که در سال 1632 توسط امپراتور شاه جهان از امپراتوری مغول به بهره برداری رسید. این ساختمان مقبره همسر امپراتور و همچنین مقبره امپراتور شاه جهان را در خود جای داده‌است. ساخت تاج محل حدود ده سال به طول انجامید و حدود 827 میلیون دلار به ارزش فعلی هزینه شد. این بنا یکی از شاهکارهای تحسین شده جهانی و جواهری از هنر مسلمانان هند محسوب می‌شود.

7. Great Pyramid

اهرام مصر

هرم بزرگ جیزه با نام‌های هرم خئوپس یا هرم خوفو نیز شناخته می‌شود. هرم جیزه قدیمی‌ترین هرم در میان عجایب هفتگانه جهان باستان است و تا به امروز تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده‌است. بنا به گفته مصر شناسان، این هرم در مدت 10 تا 20 سال در حدود 2560 سال قبل از میلاد ساخته شده‌است. این بنا در ارتفاع 481 فوتی ایستاده بود و رکورد بلندترین سازه ساخت بشر در جهان را برای بیش از 3800 سال نگه داشت.

6. Sydney Opera House

خانه اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی یک مرکز هنرهای نمایشی است که در بندر سیدنی در نیو ساوت ولز، استرالیا واقع شده‌است. این یکی از متمایزترین سازه‌های ساختمانی مدرن است. طراح این ساختمان جان اوتزون، معمار دانمارکی بود. خانه اپرا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور است و سالانه حدود 8 میلیون نفر را به خود جذب می‌کند.

5. Forbidden City

شهر فراموش شده

شهر ممنوعه یک کاخ امپراتوری در چین بود که در مرکز پکن قرار دارد. این کاخ تقریباً به مدت 500 سال از سلسله مینگ تا پایان سلسله چینگ، بین سال‌های 1420 و 1912، به عنوان یک کاخ امپراتوری در خدمت بود. برای چندین قرن به عنوان مرکز سیاسی و تشریفاتی دولت چین خدمت کرد و محل زندگی مردم چین بود و در سال 1987 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

4. White House

کاخ سفید

کاخ سفید در واقع اقامتگاه رسمی رئیس جمهور ایالات متحده است و در خیابان پنسیلوانیا در پایتخت واشنگتن دی سی واقع شده‌است. این ساختمان توسط جیمز هوبان معمار ایرلندی تبار طراحی شده‌است که آن را به سبک نئوکلاسیک طراحی کرده‌است. این ساختمان بین سال‌های 1792 و 1800 ساخته شد. ارتش بریتانیا در جنگ 1812 ساختمان را به آتش کشید و بیشتر قسمت‌های داخلی و بیرونی آن را زغال کرد.

3. Saint Basil’s Cathedral

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل در میدان سرخ در مسکو، روسیه واقع شده‌است و یکی از سازه‌های نمادین این کشور است. این بنا بین سال‌های 1555 و 1561 ساخته شد، زمانی که ایوان مخوف دستور ساخت آن را برای بزرگداشت تصرف آستاراخان و کازان داد. این ساختمان به شکل شعله بالارونده ساخته شده‌است، طرحی که در بین معماری روسی بی‌نظیر است.

2. Machu Picchu

ماچو پیچو

ماچو پیچو یک قلعه اینکاها در بخش جنوبی پرو است که در قرن پانزدهم بر روی خط الراس کوهی در ارتفاع 7970 فوتی از سطح دریا ساخته شده‌است و در بخش شرقی کوردیلا در ناحیه ماچو پیچو، استان اوروبابا، در منطقه کوسکو واقع شده‌است. این نماد معروف تمدن اینکاها است و در سال 1983 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی و در سال 1981 به عنوان یک پناهگاه تاریخی در پرو نامگذاری شد.

1. Petra

پترا یک شهر باستانی

پترا یک شهر باستانی و تاریخی در جنوب اردن است که توسط مردم محلی به نام رقمو شناخته می‌شود. اعتقاد بر این است که پترا به عنوان پایتخت پادشاهی نبطی در قرن ششم قبل از میلاد تأسیس شد. نبطی‌ها عشایر و عرب‌هایی بودند که پترا را به دلیل نزدیکی به راه‌های تجاری مهم در این منطقه ساختند. اهمیت این شهر در طول سال‌ها کاهش یافت و سرانجام در اوایل دوران مسلمانی، متروک شد. این بنا در سال 1985 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

امتیاز: 5.0 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.