20 تغییر سبز در سبک زندگی

20 تغییر سبز در سبک زندگی برای کمک به نجات زمین و حفظ خانه خود از نابودی

وقتی صحبت از نجات زمین از نابودی می‌شود، مبحث پایداری و گزینه‌های سبز بیشتر از همیشه مورد اهمیت قرار می‌گیرند. در این زمان است که تغییرات کوچک می‌توانند تاثیرات بزرگی داشته باشند. در ادامه با همراهی دینو 20 تغییر سبز در سبک زندگی برای کمک به نجات زمین و حفظ خانه خود از نابودی را بخوانید در این مسیر همراه ما باشید.

20 تغییر سبز در سبک زندگی برای کمک به نجات زمین و حفظ خانه خود از نابودی

20 تغییر سبز

این روزها با اطلاع از بحران‌های زیست محیطی موجود در جهان، سبز بودن بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اگر شما نیز تصمیم گرفته‌اید تغییرات ساده‌ای برای احترام به طبیعت در عادات خود ایجاد کنید، فهرست 20 تغییر سبز در سبک زندگی و سازگار با محیط زیست ما می‌تواند کمک کننده باشد. به یاد داشته باشید که این موارد شاید در ظاهر کوچک به نظر برسند؛ اما، در عین حال بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. هر گونه عادتی که منجر به کاهش مصرف انرژی حتی به مقدار کم شود، برای سلامتی زمین حیاتی است. در این جا 20 تغییر سبز برای کمک به شما در شروع سفر زندگی پایدار آورده شده است. ما فقط یک زمین داریم، پس بیایید با خانه خود درست رفتار کنیم.

1. شیر آب را ببندید

20 تغییر سبز - 1. شیر آب را ببندید

آیا می‌دانید فقط با بستن شیر آب هنگام مسواک زدن می‌توانید از هدر رفتن هشت گالن آب در روز جلوگیری کنید؟ به همین ترتیب، می‌توانید هنگام شستن دست‌های خود نیز مقدار زیادی آب صرفه جویی کنید. فقط کافی است شیر آب را برای 20 ثانیه که دست‌های‌تان را با صابون شستشو می‌دهید، ببندید.

2. لوازم برقی را بعد از استفاده از برق بکشید

20 تغییر سبز - 2. لوازم برقی را بعد از استفاده از برق بکشید

بله، درست است. لوازم خانگی شما حتی در صورت روشن نبودن نیز در حال اتلاف انرژی هستند. به جای این که وسایلی مانند قهوه‌ساز، توستر و حتی مایکروویو را به طور دائم به برق وصل کنید، بهتر است زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، از برق جدا شوند.

3. لباس‌هایتان را با آب سرد بشویید

20 تغییر سبز - 3. لباس‌هایتان را با آب سرد بشویید

حدود 90٪ انرژی‌ای که ماشین لباسشویی شما استفاده می‌کند، برای گرم کردن آب است. برای صرفه جویی در مصرف انرژی، حداقل هفته‌ای یک بار لباس‌های خود را با تنظیم آب سرد بشویید. به علاوه، استفاده از آب سرد برای حفظ رنگ و بافت لباس‌های شما بهتر است. برخلاف تصور عموم، شما همیشه برای تمیز شدن لباس‌هایتان به آب گرم نیاز ندارید. آب سرد می‌تواند بسیاری از لکه‌ها را از روی لباس پاک کند. این در حالی است که آب گرم باعث نازک شدن تار رو پود پارچه، کمرنگ شدن یا چین و چروک بیش از حد در برخی لباس‌ها می‌شود.

4. عملکرد Heat Dry ماشین ظرفشویی خود را خاموش کنید

20 تغییر سبز - 4. عملکرد Heat Dry ماشین ظرفشویی خود را خاموش کنید

در مورد ماشین ظرفشویی شما نیز همین امر وجود دارد: به جای استفاده از عملکرد خشک کن در ماشین ظرفشویی خود، در نظر داشته باشید که چرخه خشک شدن ظروف در معرض هوای محیط گزینه بهتری است. با این کار حدود 15 درصد از انرژی ماشین ظرفشویی شما صرفه جویی خواهد شد! اگر این گزینه را به صورت مجزا روی ماشین ظرفشویی خود ندارید، کافی است پس از اتمام شستشوی ظروف، آن را خاموش کرده و درب ماشین را باز کنید تا ظرف‌های شما با جریان طبیعی هوا خشک شوند.

5. به جای حوله کاغذی از حوله پارچه‌ای استفاده کنید

20 تغییر سبز - 5. به جای حوله کاغذی از حوله پارچه‌ای استفاده کنید

مطمئنا به کار بردن حوله پارچه‌ای به نسبت خرید دستمال کاغذی رول جدید (حوله کاغذی) ارزان‌تر است. استفاده از پارچه به جای کاغذ علاوه بر مقرون به صرفه بودن، به حفظ محیط زیست و کم شدن مصرف کاغذ نیز کمک می‌کند.

6. نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی یک بار مصرف را متوقف کنید

20 تغییر سبز - 6. نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی یک بار مصرف را متوقف کنید

شما با کنار گذاشتن مصرف بطری‌های پلاستیکی برای نوشیدن آب، کمک بزرگی به حذف پلاستیک‌های اضافه در طبیعت کرده‌اید. بطری‌های پلاستیکی یک بار مصرف معمولی خود را با انواع قابل استفاده مجدد، شیشه یا فولاد ضدزنگ جایگزین کنید.

7. هنگام بیرون آمدن از اتاق چراغ‌ها را خاموش کنید

20 تغییر سبز - 7. هنگام بیرون آمدن از اتاق چراغ‌ها را خاموش کنید

خاموش کردن چراغ‌های اضافی‌تان زمانی که در خانه نیستید یا حتی وقتی که از اتاق خارج می‌شوید، می‌تواند به میزان قابل توجهی انرژی مصرفی شما را کاهش دهد. این موضوع را به یک عادت جدی تبدیل کنید.

8. اتومبیل خود را روشن رها نکنید

20 تغییر سبز - 8. اتومبیل خود را روشن رها نکنید

به یاد داشته باشید که اگر بیش از 2 دقیقه در اتومبیل خود بیکار هستید، موتور آن را خاموش کنید. چرا که خودروی شما زمانی که روشن باشد، فقط در حال آزاد کردن آلاینده‌های مضر است.

9. آب باران را جمع کنید

20 تغییر سبز - 9. آب باران را جمع کنید

شما می‌توانید به سادگی روی آب باران سرمایه‌گذاری کنید. به خصوص اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در آن باران زیادی می‌بارد، یک سیستم جمع‌آوری آب باران برای خود تهیه نمایید. موارد زیادی به غیر از آشامیدن وجود دارد که می‌توانید از این آب برای آن منظور استفاده کنید. برای مثال: تمیز کردن اتومبیل یا آبیاری گیاهان نمونه‌های بارز این کاربردها هستند.

10. باتری‌های شارژی و قابل استفاده مجدد را امتحان کنید

20 تغییر سبز - 10. باتری‌های شارژی و قابل استفاده مجدد را امتحان کنید

اگر از ابزارهایی استفاده می‌کنید که برای کار کردن به باتری قلمی نیاز دارند، می‌توانید گزینه‌های شارژی و با قابلیت استفاده مجدد را امتحان کنید تا از خرید بیهوده آن بی‌نیاز شوید.

11. چکه کردن شیر آب شیرین را برطرف کنید

20 تغییر سبز - 11. چکه کردن شیر آب شیرین را برطرف کنید

قطره‌های به ظاهر کوچک و کم اهمیت آبی که از شیر خراب چکه می‌کند، زمانی که در آخر یک شبانه روز جمع شوند، حجم زیادی از آب شیرین را به هدر داده‌اند. اگر شیر آب شما چکه می‌کند، حتما در اولین فرصت آن را تعمیر کنید و همچنین بعد از استفاده شیر را محکم ببندید.

12. اتومبیل خود را در خانه بگذارید

20 تغییر سبز - 12. اتومبیل خود را در خانه بگذارید

کنار گذاشتن راحتی استفاده از اتومبیل شخصی هرگز آسان نیست. با همکاران خود یک اشتراک هم‌سفری را سازماندهی کنید و فقط یک اتومبیل را مورد استفاده قرار دهید. همچنین می‌توانید به جای خودروی شخصی، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید یا برای سلامتی بیشتر، دوچرخه سواری نمایید. حضور خودروهای کمتر در خیابان‌ها نه تنها به معنای آلودگی کمتر هوا است؛ بلکه، به معنای ترافیک کمتر نیز خواهد بود. نیازی به گفتن نیست که با این کار شما پول بنزین خود را نیز پس‌انداز کرده‌اید!

13. در خانه خود یک تغییر سبز ایجاد کنید

20 تغییر سبز - 13. در خانه خود یک تغییر سبز ایجاد کنید

زندگی «سبز» یا «پایدار» داشتن، لزوما به معنای نصب صفحات خورشیدی روی سقف خانه نیست. راه‌های ساده‌تری نیز برای ایجاد یک تغییر سبز در خانه شما وجود دارد که می‌توانید توسط آن‌ها، میزان مصرف انرژی خود را تا حد زیادی کاهش دهید. برای شروع فقط کافی است چند عدد لامپ کم مصرف برای فضاهای پرکاربرد خود تهیه کنید و آن‌ها را با انواع عادی فعلی تعویض نمایید.

14. کتاب‌های الکترونیکی را جایگذین انواع کاغذی کنید

20 تغییر سبز - 14. کتاب‌های الکترونیکی را جایگذین انواع کاغذی کنید

اکنون که همه چیز به راحتی و با یک کلیک از اینترنت قابل دسترسی است، شما نیز وارد این چرخه پیشرفت تکنولوژی شوید و کتاب‌های کاغذی را کنار بگذارید. یک تبلت ارزان قیمت تهیه کنید و به سراغ نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌ها بروید. این کار علاوه بر داشتن هیجانی خاص، به حفظ منابع چوب در طبیعت کمک بسیار بزرگی می‌کند. علاوه بر این، برای کسانی که با نور مصنوعی مشکل دارند، کتاب‌های صوتی نیز گزینه‌های بسیار خوبی هستند.

15. شب‌ها وسایل الکتریکی را از برق بکشید

20 تغییر سبز - 15. شب‌ها وسایل الکتریکی را از برق بکشید

اگر به این نکته فکر کنید که حتی وسایل الکترونیکی نیز مانند شما نیاز به خواب و استراحت دارند، دیگر فراموش نمی‌کنید که شب‌ها قبل از خواب آن‌ها را از برق بکشید. از برق کشیدن کل لوازم خانگی برقی شما حتی برای یک شب، مقدار بسیار زیادی از مصرف انرژی‌تان را کاهش می‌دهد. شایان ذکر است که دستگاه‌های شما حتی در صورت روشن نبودن نیز در حال اتلاف انرژی هستند. بهترین راه برای به حداکثر رساندن بهره‌وری انرژی این است که آن‌ها کاملا از برق جدا و خاموش شوند.

16. گیاهان طبیعی را به فضای زندگی خود اضافه کنید

16. گیاهان طبیعی را به فضای زندگی خود اضافه کنید

اضافه کردن تعدادی گلدان و گیاهان سبز تصفیه کننده هوا به محیط زندگی‌تان، علاوه بر بهبود کیفیت تنفس شما می‌تواند به تنظیم دما از طریق حفظ رطوبت موجود در هوا کمک کند. این به معنای گرمای بیشتر در زمستان و طراوت در تابستان است. گیاهان می‌توانند با معتدل ساختن دمای محیط، انرژی مورد نیاز برای گرم کردن و خنک کردن خانه شما را کم‌تر کنند.

17. یک باغچه کوچک بسازید

17. یک باغچه کوچک بسازید

کاشتن یک گیاه و رشد دادن آن‌ها تا زمانی که به خوبی به عمل بیاییند و قابل استفاده باشند، هرگز کار دشواری نبوده است! در صورتی که فضای لازم را در اختیار دارید، تعدادی بذر سبزیجات مورد علاقه خود را تهیه کنید و آن‌ها را بکارید. یک باغچه کوچک درست کنید که علاوه بر نشاط و تازگی، هزینه‌های شما برای تهیه مواد غذایی و همچنین ضایعات غذا را کاهش می‌دهد. حتی چیزی به سادگی یک باغچه گیاهان کوچک روی طاقچه خانه شما نیز شروعی عالی است.

18. به سراغ کیف‌های پارچه‌ای و قابل استفاده مجدد بروید

18. به سراغ کیف‌های پارچه‌ای و قابل استفاده مجدد بروید

آیا می‌دانستید کیسه‌های پلاستیکی مورد استفاده شما که تقریبا از هر بار خرید کردن به دست می‌آورید، قابل بازیافت نیستند. همچنین رشد بی‌رویه محصولات و ضایعات پلاستیکی به صورت گسترده در جهان، به معضلی بزرگ تبدیل شده است که باید برای حل آن تلاش کنیم. سعی کنید یک کیف پارچه‌ای یا سبد خرید قابل استفاده مجدد تهیه کنید و نیاز به پلاستیک را کاهش دهید.

19. از شیشه‌های سالم مواد غذایی مجددا استفاده کنید

19. از شیشه‌های سالم مواد غذایی مجددا استفاده کنید

شیشه‌های خالی و سایر ظروف غذا زمانی که سالم باشند، نیازی به دور ریختن ندارند. شیشه‌ها می‌توانند به راحتی و با چند تزیین ساده، تبدیل به لیوان‌های آشامیدنی، کاسه‌های کوچک سرو و یا حتی ظروف نگهداری حبوبات تبدیل شوند. از ظروف بزرگ‌تر نیز می‌توان برای نگهداری و سازماندهی وسایل دیگری مانند پول خرد یا چیزهایی که فقط در کشوی شما وجود دارند، استفاده کرد.

20. داوطلب یک سازمان یا کمپین حفظ محیط زیست شوید

20. داوطلب یک سازمان یا کمپین حفظ محیط زیست شوید

در نهایت برای آخرین مورد از 20 تغییر سبز در سبک زندگی باید بگوییم که بهترین راه درک حال و روز زمین و روبرو شدن با مشکلات آن، عضویت در یک سازمان حامی محیط زیست است تا علاوه بر کمک گرفتن از شما برای نجات زمین، دید وسیع‌تری به مسائل موجود بدهد. روش‌های بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید فقط با اهدای وقت خود سیاره زیبای‌تان را خوشحال کنید. سازمان‌هایی مانند «انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست» در تمام طول سال برای حفاظت از محیط طبیعی زمین برای نسل‌های آینده فعالیت می‌کنند. یک دفتر عضویت در نزدیکی محل سکونت خود پیدا کنید و ببینید برای کمک به نجات زمین، چه کاری می‌توانید انجام دهید.

نظر شما درباره این 20 تغییر سبز در سبک زندگی چیست؟ آیا با رعایت این موارد می‌توان کمکی به نجات زمین از نابودی کرد؟ شما چه موارد دیگری را می‌شناسید تا با ما و همراهان همیشگی دینو به اشتراک بگذارید؟ دیدگاه‌ها و تجربیات ارزشمند خود را برای ما بنویسید.

منبع: Good Housekeeping

بیشتر بخوانید: کوکاکولا بزرگترین آلاینده پلاستیکی جهان در حال آزمایش زیست‌پذیری بطری‌های کاغذی

بیشتر بخوانید: آیا می دانید مشکلات پلاستیک در جهان و راه حل های پیش روی آن چیست

امتیاز: 3.7 از 5 (3 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

۲ دیدگاه

  1. Avatar FarzamGD گفت:

    مفید (هر چند نصفش برای من عادات روزانه‌ست 😅)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.