رمز عبور امن

5 تکنیک کاربردی برای انتخاب یک رمز عبور امن – بایدها و نبایدها

انتخاب یک رمز عبور امن برای محافظت از اطلاعات حساس بسیار ضروری است. اما برای داشتن یک پسوورد امن چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

چطور رمز عبور امن برای اکانت‌هایمان انتخاب کنیم؟

انتخاب رمز عبور امن کار نسبتاً سختی است، اما به یاد آوردن آن در شرایط حساس حتی از آن هم سخت‌تر است. حتی اگر شما دو روش احراز هویت برای حساب‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و… در نظر بگیرید، باز هم داشتن یک رمز عبور مطمئن ایده بسیار خوبی است. ما به شما 5 نکته برای داشتن یک پسوورد قوی پیشنهاد می‌دهیم

1. هرگز رمز تکراری انتخاب نکنید

نقض‌های امنیتی که در نهایت به لو رفتن اطلاعات کاربران، مانند رمز عبور آنها منجر می‌شود بسیار رایج هستند. هنگامی که رمز عبور شما در یک شبکه لو می‌رود، آن سرویس معمولاً به شما پیشنهاد می‌کند که رمز عبورتان را عوض کنید. اما سرویس دیگری که از همین رمز برای آن استفاده کرده‌اید، چطور؟ بنابراین بهتر است که رمزهای تکراری برای اکانت‌های خود انتخاب نکنید.

2. عبارت‌های طولانی انتخاب کنید

بله، غیرممکن نیست که هم یک رمز عبور طولانی و امن داشته باشید و هم آن را فراموش نکنید. از لغت‌های رایج دیکشنری استفاده نکنید. مثلاً جمله‌های “من‌عاشق‌چلسی‌ام” یا “وقتی‌چهارسالم‌بودسرم‌شکست” هم طولانی هستند، هم مطمئمن و هم به خاطر آوردنشان آسان است. البته اضافه کردن علائم و سیمبل‌ها نیز به امنیت بالاتر رمز عبور شما کمک می‌کند، اما طبیعتاً به خاطر آوردن آن سخت‌تر می‌شود.

رمز عبور امن

3. از پسوورد منیجر کمک بگیرید

برنامه‌هایی برای مدیریت رمزهای عبور وجود دارد که نه تنها رمز امنی برای شما انتخاب می‌کنند، بلکه دیگر لازم نیست نگران به خاطر آوردن آن‌ها باشید. اما باید تصمیم بگیرید. آیا می‌خواهید همه چیز را به یک برنامه شخص ثالث بسپارید یا خودتان تصمیم بگیرید؟

4. رمزتان را زود به زود عوض نکنید

نیازی نیست هر هفته و حتی هر ماه رمز عبور خود را عوض کنید، مگر آنکه مجبور باشید. زمان استاندارد تعویض رمز عبور 90 روز است و اگر طبق همین رویه پیش می‌روید آن را تغییر ندهید.

5. سوال‌های امنیتی را نادیده بگیرید

به سوال‌ها امنیتی توجه نکنید، مگر آنکه مجبور باشید به آنها پاسخ دهید. زمانی که رمز عبور امن برای خود انتخاب کرده‌اید، لزومی به سوال امنیتی ساده و کلیشه‌ای نیست که به راحتی می‌توان جواب آن را حدس زد.

نکته مهم امنیت حساب‌های کاربری اینست که شما باید روش احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید و امیدوار باشید که روش‌های بهتر و مدرن‌تری جایگزین رمز عبورهای سنتی شود. اما تا زمانیکه این رمزها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است که از انتخاب رمزهای کلیشه‌ای مانند “123456”، “پسوور” و  “QWERTY” خودداری کنید.

امتیاز: 5.0 از 5 (5 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.