5 نکته حیاتی که عرق بدن شما سعی دارد به شما بگوید

در این مطلب به نکاتی که عرق بدن شما می‌تواند نشانه آن باشد می‌پردازیم که باید به آن توجه شود در غیر این صورت می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی به وجود بیاورد. تعریق به تعادل دمای بدن شما کمک می‌کند و به عنوان “آزاد شدن مایع مبتنی بر نمک از غدد عرق” تعریف می‌شود. غدد آپوکرین دائماً عرق آزاد می‌کنند و با رسیدن به مرحله بلوغ، هورمون‌هایی افزایش می‌یابد که غدد عرق را پویاتر می‌کنند. عرق کردن از طریق غدد آپوکرین معمولاً درست در دوران بلوغ شروع می‌شود و پایانی ندارد. بنابراین اگر در هنگام پیاده روی متوجه شدید که اصلاً عرق نمی‌کنید، این می‌تواند نشانه‌ای ازهشدار وضعیت سلامتی باشد.

نکاتی در مورد عرق بدن :

1. عرق شور

زیاد عرق کردن

درست مانند اشک، شور بودن عرق طبیعی است. با این حال، اگر به‌طور غیرمعمول نمکی است به حدی که چشم‌های شما را بسوزاند و بریدگی‌های باز را نیش بزند، این نشانه‌ای است که ممکن است کمبود سدیم داشته باشید. در صورت کمبود سدیم در رژیم غذایی، دچار کم آبی می‌شوید و این کم آبی باعث شوری بیشتر عرق بدن شما می‌شود. نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند الکترولیت‌هایی را که سطح سدیم و پتاسیم شما را مدیریت می‌کنند، افزایش دهد. این به نوبه خود از عرق شور جلوگیری می کند.

2. به سختی عرق می‌کنید

عرق نکردن

بدن هر کس متفاوت است – برخی افراد بیشتر و برخی کمتر عرق می‌کنند و این کاملا طبیعی است. با این حال، مانند هر چیز دیگری، مقدار زیاد یا کم چیزی معمولاً نشانه خوبی نیست. اگر در یک روز گرم تابستان یا در حین دوچرخه سواری به سختی عرق می‌کنید، به این معنی است که غدد عرق شما به خوبی کار نمی‌کنند. این یک بیماری جدی به نام آنهیدروز(anhidrosis) است و می‌تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به گرمازدگی شود.

3. تعرق زیاد

عرق بیش از حد

افراد نه تنها به سختی می‌توانند عرق کنند، بلکه می‌توانند بیش از حد عرق کنند و این وضعیت معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد و نادیده گرفته می‌شود. تعریق بیش از حد، هایپرهیدروزیس نامیده می‌شود و حتی ممکن است در هوای سرد بدون هیچ دلیلی رخ دهد. معمولا در زنان هم در دوران یائسگی نیز اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات این وضعیت می‌تواند خطرناک باشد. اگر دچار تعریق و کاهش وزن، تعریقی که عمدتاً در هنگام خواب رخ می‌دهد، یا احساس فشار در قفسه سینه هنگام تعریق شدید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

4. عرق بدبو

عرق بدبو

عرق در واقع هیچ بویی ندارد – کاملاً بدون بو است. اما وقتی باکتری‌های پوست شما با عرق مخلوط می‌شوند، بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند و این نتیجه استرس است. 2 نوع عرق از غدد مختلف می آید: یکی از غدد اکرین در هنگام گرم شدن بیش از حد که بدون بو است و دیگری از غدد آپوکرین می‌آید که بوی چندان مطبوعی ندارد. مناطقی را که در آن عرق می‌کنید به خوبی بشویید و توجه داشته باشید که رژیم غذایی، محیط و داروها همگی بر بوی بدن شما تأثیر می‌گذارند.

5. عرق حاملگی

در دوران بارداری، زنان بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند و گاهی اوقات یکی از اولین علائم بارداری است. زمانی که باردار هستید، بدن بوی خود را تغییر می‌دهد، حتی قبل از اینکه متوجه شوید که در شرف حاملگی هستید. علم پشت این پدیده این است که خون بدن نیاز به انتقال اکسیژن و مواد بیشتری برای تغذیه نوزاد و مادر دارد. نوشیدن آب زیاد، دوش گرفتن روزانه، پوشیدن لباس‌های گشاد و دوری از غذاهای تند راه حل‌هایی برای کاهش تعریق هستند.

امتیاز: 5.0 از 5 (4 رای)
کمی صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.