چیدمان به سبک اسکاندیناوی

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی در محیط زندگی شما

یکی از محبوب‌ترین سبک‌های این روزها در دنیای معماری داخلی و چیدمان فضاها، سبک اسکاندیناوی است که به سادگی و استفاده از رنگ‌های خنثی مشهور است. اگر شما نیز علاقه‌مند به این سبک از دکوراسیون داخلی برای منزل خود هستید و نمی‌دانید که برای تغییر چطور باید شروع کنید، در ادامه با همراهی دینو 5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی در محیط زندگی شما را بخوانید و به فضای مطلوب خود برسید.

چیدمان به سبک اسکاندیناوی

در طی چند سال اخیر شاهد این هستیم که چیدمان به سبک اسکاندیناوی برای طراحی داخلی فضاها به ترندی محبوب تبدیل شده و بسیاری از مردم در تلاش برای تغییر محیط اطراف خود با کمک المان‌های این سبک مینیمال، سبک، روشن و انرژی بخش هستند. بیایید با هم ببینیم که چه موارد و مبلمانی برای تبدیل یک فضا به یک محیط اسکاندیناوی نیاز است. در ادامه با ما باشید.

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی

تاریخچه

زمانی که صحبت از چیدمان به سبک اسکاندیناوی می‌شود، بیشتر افراد به فکر کارهای IKEA و طراحی‌های سوئدی آن می‌افتند؛ در حالی که تاریخچه این سبک بسیار قدیمی‌تر و پربارتر است. ریشه اصلی سبک اسکاندیناوی به سال‌های 1930 میلادی باز می‌گردد که همزمان با سبک مدرن امروزی در جریان است. در حقیقت در بخش‌های زیادی از چیدمان فضایی و استفاده از المان‌های مختلف در این سبک با سبک مدرن مشترک است. این اشتراکات در حقیقت مواردی مانند فرم‌های ارگانیک، تاکید روی کاربردی بودن و تلفیق عناصر چوبی با محیط هستند.

محتوا

باید گفت که طراحی اسکاندیناوی به دلیل ضرورت‌های خود تا حد زیادی با سبک مدرن قرن میانه متفاوت است. زمستان‌های طولانی و تاریک در کشورهای اسکاندیناوی به این معنی است که نه تنها باید برای بهره مندی از رنگ‌های روشن و نور طبیعی در فضای داخلی ارزش زیادی قائل شد؛ بلکه، به کار بردن بافت‌های دنج و آرامش بخش نیز در این سبک بسیار اهمیت دارد. در واقع همین محیط‌های گرم و دنج و آرامش بخش، همان مواردی هستند که باعث شده این سبک بسیار محبوب شود.

5 روش ساده چیدمان به سبک اسکاندیناوی

اگر تمایل دارید کمی حال و هوای سبک چیدمان اسکاندیناوی را به فضای داخلی محیط زندگی خود اضافه کنید، در این مطلب 5 روش ساده و نکته مهم در این باره آورده شده است که می‌توانید به کمک آن‌ها یک تغییر اصولی و موفق داشته باشید. همچنین در ادامه نمونه‌هایی از چیدمان به این سبک در اختیار شما قرار گرفته تا الهام بخش تزییات داخلی شما باشد. این 5 مورد را با ما بخوانید:

1. استفاده عمده از عنصر چوب در تمامی فضا

عنصر چوب به عنوان عنصر کلیدی در طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی شناخته می‌شود. در حقیقت هر چه چوب را در فضای خود بیشتر به کار ببرید، بهتر است. همچنین زمانی که درباره چیدمان زمین به این سبک صحبت می‌کنیم، شما فرش‌های سرتاسری را روی زمین نمی‌بینید و معمولا از یک تکه کوچک جلوی فضای نشیمن و روی کف چوبی استفاده می‌شود. طرح‌ها در این سبک بیشتر تمایل دارند از متریال چوب روشن، درخت زبان گنجشک، درخت صنوبر، سرو یا کاج بهره ببرند. همین طور به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از المان چوب، نیازی نیست خودتان را به زمین محدود کنید. شما می‌توانید از چوب در ساخت لهجه‌های مختلفی از فضا مانند کابینت‌ها و اکسسوری‌های دیگر نیز استفاده کنید.

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 1. استفاده عمده از عنصر چوب در تمامی فضا
1. استفاده عمده از عنصر چوب در تمامی فضا

2. استفاده محتاطانه و ظریف رنگ‌ها در ترکیب اجزا

بار دیگر باید بگوییم که برای دادن روح سبک و طبیعی و روشن به فضا، نور غالب اسکاندیناوی، استفاده از رنگ سفید و سادگی محیط است. این رنگ اصلی در بیشتر موارد با المان‌های کم رنگ و مات و نسبتا تیره همراه می‌شود که عموما در مواردی مانند قالیچه‌ها، بافت و طرح پارچه‌ها، کوسن‌ها، تابلوها، و تکه‌های دیگری از مبلمان استفاده می‌شود. رنگ‌های پرکاربرد در این سبک، تناژهای توسی و خاکستری و همین طور صورتی، سبز-آبی و فیروزه‌ای هستند. به این نکته توجه داشته باشید که می‌توانید از رنگ‌های تیره و تند نیز در چیدمان اسکاندیناوی بهره ببرید؛ اما، باید به مقدار بسیار جزئی و محدود این کار را انجام دهید.

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 2. استفاده محتاطانه و ظریف رنگ‌ها در ترکیب اجزا
5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 2. استفاده محتاطانه و ظریف رنگ‌ها در ترکیب اجزا
2. استفاده محتاطانه و ظریف رنگ‌ها در ترکیب اجزا
2. استفاده محتاطانه و ظریف رنگ‌ها در ترکیب اجزا
5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 2. استفاده محتاطانه و ظریف رنگ‌ها در ترکیب اجزا

3. تمرکز روی بهره مندی از نور طبیعی در محیط

جالب است بدانید که در سبک اسکاندیناوی شما هرگز پنجره‌های بسیار بزرگ و بدون محدودیت را نمی‌بینید. چرا که استفاده از عنصر نور در این سبک بسیار اهمیت دارد و نمی‌توان میزان آن را بیش از حد مورد نیاز در نظر گرفت. در نتیجه باید سعی کنید از پنجره‌های کوچک و کنترل شده برای نورپردازی طبیعی استفاده کنید تا حال و هوای فضای داخلی شما اندکی کم نور و یکنواخت باشد. با این وجود راه حل استفاده از پنجره‌های بسیار بزرگ این است که در صورت استفاده، به سراغ پارچه‌های نیمه شفاف و سبک بروید که نور را از خود عبور می‌دهند و شکلی ارگانیک و روان دارند.

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 3. تمرکز روی بهره مندی از نور طبیعی در محیط
5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 3. تمرکز روی بهره مندی از نور طبیعی در محیط

4. ترکیب لهجه‌های ساده و گرم

فرش‌ها و قالیچه‌های مخملی خواب دار، پتوها و رواندازهای چانکی، گیاهان آپارتمانی و تعدادی شمع بزرگ و ساده و همچنین هماهنگ با محیط، چند لهجه مورد از لهجه‌های ساده و در دسترس هستند که به فضای شما روح اسکاندیناوی می‌دهند. در هنگام خلق این فضا باید به این موضوع فکر کنید که قصد دارید محیطی ایجاد کنید که در آن با آرامش یک فنجان قهوه بنوشید و یا زیر پتو لم بدهید! جالب است بدانید که در کشورهای نروژ و دانمارک برای این حالت از کلمه Hygge با معنی «سرگرم کننده» استفاده می‌کنند که مفهوم حالتی از راحتی و آرامش روحی برای رسیدن به شادی و رضایت را می‌زساند. این کلمه باید دقیقا هدف شما در هنگام اجرای این سبک باشد.

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 4. ترکیب لهجه‌های ساده و گرم
4. ترکیب لهجه‌های ساده و گرم
4. ترکیب لهجه‌های ساده و گرم
4. ترکیب لهجه‌های ساده و گرم

5. رعایت مرزهای یک چیدمان مینیمال و توجه به تمیزی خطوط

در این سبک بسیار مهم است که شما از اکسسوری‌ها و عناصر مینیمال استفاده کنید و چیدمان خود را ساده در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که چیدن وسایل زیاد و محیط شلوغ و درهم به هیچ وجه با این سبک همخوانی ندارد. مینیمال بودن در سبک اسکاندیناوی به این معنی است که شما فضای اتاق خود را بسیار ساده بچینید و از شلوغی زیاد پرهیز کنید. نکته مهم این است که تمامی عناصر و المان‌های استفاده شده در فضا باید با یکدیگری خطوط ساده و مشترکی را ایجاد کنند که باعث ایجاد احساس آرامش و هماهنگی در محیط می‌شود.

5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی در محیط زندگی شما - 5. رعایت مرزهای یک چیدمان مینیمال و توجه به تمیزی خطوط
5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی - 5. رعایت مرزهای یک چیدمان مینیمال و توجه به تمیزی خطوط
5. رعایت مرزهای یک چیدمان مینیمال و توجه به تمیزی خطوط
5. رعایت مرزهای یک چیدمان مینیمال و توجه به تمیزی خطوط
5. رعایت مرزهای یک چیدمان مینیمال و توجه به تمیزی خطوط

نظر شما درباره 5 روش ساده برای یک چیدمان به سبک اسکاندیناوی چیست؟ آیا موارد دیگری را نیز می‌شناسید که با ما و همراهان همیشگی دینو در میان بگذارید؟ دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

منبع: My Modern Met

بیشتر بخوانید: ترند تابستان ۲۰۲۱ : استفاده از رنگ‌های شاد در دکوراسیون داخلی یا دکوراسیون فضای باز

بیشتر بخوانید: معرفی طرح‌هایی از رختخواب سبک بوهو برای فصل بهار – بخش دوم

امتیاز: 5.0 از 5 (2 رای)
کمی صبر کنید...
Avatar

نوشته شده توسط

Yet the diggers & the wanderers In their hopes of extracting that very sliver Of flaccid meaning Every so often migrate...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.